Pilot vrtulníku s Kellnerem byl při havárii mimo kabinu. Chtěl se snad zachránit?

Vyšetřovatelé nehody vrtulníku, při které v sobotu přišel o život podnikatel Petr Kellner a další čtyři lidé na palubě, zjišťují, proč bylo tělo pilota mimo helikoptéru.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Všechny ostatní pasažéry, včetně snowboardisty a fotografa Davida Horvátha, který jediný přežil, našli záchranáři podle deníku Anchorage Daily Mail v kabině stroje. Tělo třiatřicetiletého pilota se našlo mimo vrtulník. Zatím není jasné, jestli během havárie ze stroje vypadl, nebo z trosek vylezl sám a zraněním podlehl později.

Pomoc přišla až za tři hodiny

Helikoptéra nabrala Kellnera a další pasažéry zhruba ve 14.30 místního času v okolí jezera Wasilla. Proč nasedali tam a ne u luxusní horské chaty, ve které byli ubytováni, zatím není jasné. Stroj se zřítil v 18.34 místního času v horách Chugach nedaleko ledovce Knik, nehoda ale byla nahlášena až o dvě hodiny později. Dalších 60 minut ještě trvalo, než se podařilo vrak nalézt. Cestující a posádka tak čekali na pomoc tři hodiny.

iZdroj fotografie: Pixabay
Pilot byl z neznámého důvodu mimo kabinu. Snažil se snad na poslední chvíli zachránit?

Předběžné informace naznačují, že si provozovatelé heliskiingu nejdřív neuvědomili, že nastal problém. Pátrání po vrtulníku a jeho posádce začalo až poté, co zjistili, že s vrtulníkem už delší dobu nemají spojení. Záchranáři transportovali těla obětí nehody až během neděle do tamějšího státního lékařského ústavu.

Vrak vrtulníku zatím zůstal v horách

Vrak zatím kvůli špatnému počasí zůstává v horách. Stroj provozovala skupina Soloy Helicopters, za úklid trosek je zodpovědná pojišťovací společnost letecké firmy. Vyšetřovatelé doufají, že se úklidovou operaci podaří provést do konce týdne. Vrak by měl poté být předán do rukou vyšetřovatelů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z dosavadních poznatků vyplývá, že Airbus AS 350 B3 před neštěstím nevystoupal dostatečně vysoko a jen těsně minul vrchol, na kterém měl přistát. Podle vyšetřovatelů měl být 3 až 4,5 metru pod potřebnou úrovní a místo přistání narazil ve výšce 1828 metrů do skalního masivu. Helikoptéra se po nárazu do skály zřítila až 274 metrů po svahu dolů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Zobrazit další články