K papeži během mše přistoupila holčička s Downovým syndromem. Jeho reakce byla nádherná

Papež František je známý tím, že chce být věřícím jednoduše na blízku. Dokázal to nedávno i na jedné mši, kdy se krásně zachoval k malé holčičce.

Papež František i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Papež František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, je v pořadí již 266. papež katolické církve, který byl zvolen 13. března 2013 a vystřídal na svém postu svého předchůdce Benedikta XIV. Narodil se 17. prosince 1936 v Buenos Aires v Argentině italským imigrantům a jedná se tak vůbec o prvního svatého muže, který pochází z amerického kontinentu a prvním narozeným mimo Evropu od 8. století. Jako vůbec první papež v dějinách církve si zvolil jméno František, a to na počest svého velkého vzoru, sv. Františka z Assisi.

Na luxus a zvláštní zacházení si nepotrpí

Papež František je známý tím, že je skromná a nenápadná osobnost. Ve své předchozí funkci kardinála žil v malém bytě, sám si vařil a jezdil veřejnou hromadnou dopravou. Rád cituje slova svého vzoru sv.Františka z Assisi: „Přál bych si, aby i celá církev byla církví chudých, církví pro chudé“. Po svém zvolení překvapoval mnohé tím, jakým způsobem se svého postu ujal. Je totiž známý tím, že si nepotrpí na okázalosti, vyhýbá se luxusu a chce být věřícím jednoduše na blízku.

Tak například během své první zahraniční cestě do Brazílie v červenci 2013 odmítl používat opancéřovaný papamobil. Mnohokrát se tak dostal do přímého kontaktu s věřícími. Na takové chování nebyli členové jeho ochranky zvyklí a byli tím značně nervózní. Po nástupu do úřadu si rovněž zachoval, že spoustu osobních záležitostí nebo telefonátů si nejraději vyřizuje sám, což někdy způsobuje údiv u volajícího na druhé straně.

papež lidi focení iZdroj fotografie: Pixabay

Nevyhýbá se kontroverzním otázkám

Papež také veřejně vyjadřuje podporu svobodným matkám nebo osobám nakaženým virem HIV. Přestože v kontroverzních etických otázkách, jako jsou antikoncepce, potraty nebo homosexuální vztahy, zaujímá klasicky konzervativní stanovisko, v červenci 2013 se nečekaně vyjádřil k problematice vztahu církve k homosexuálům. Podle něj by církev neměla věřící soudit na základě sexuální orientace, a to ani v případě, že se jedná o kněze.

Při mších vládne uvolněná atmosféra

Jeho neformální postoj a chování nepřestává mnohé udivovat. Je známý tím, že při svých mších dbá na to, aby ho neobklopovala po celou dobu ochranná služba a lidé tak mají k němu volnou cestu. Tak, jako se to stalo nedávno při jedné bohoslužbě, kdy se k němu bezstarostně přiblížila jedna dívka s Downovým syndromem. K papeži okamžitě spěchala ochranka, aby ji zastavila a doprovodila k jejím rodičům. Papež ale zastavil své ochránce a nechal dívku sedět vedle sebe. Držel holčičku za ruku až do konce audience.

Níže můžete sledovat video, kdy chlapec během audience ve vatikánské síni pronikl na pódium pár metrů od papeže a neustále přerušoval řeč. Papež to sledoval s pobaveným úsměvem. Rovněž ani v této situaci nenakázal ochranné službě, aby zasáhla a chlapce odtáhla z pódia. To udělala až jeho matka, která si pro synka přišla přímo až k papežovu křeslu.   

Co si o papežově neformálním chování myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články