Pobírá invalidní důchod a sotva zaplatí nájem. Přesto už 15 let předělává chodby ve společném paneláku

Peněz nemá mnoho, zato má fantazii a spoustu kreativity. Invalidní důchodce už 15 let předělává chodby v panelovém domě, aby vypadal jako skutečný zámek.

Panelový dům na Slovensku i Zdroj fotografie: Martin Strachoň / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Vladimír Čajka, starší muž pocházející z Ukrajiny, je na první pohled naprosto normálním důchodcem. Kdybyste ho potkali na ulici, pravděpodobně byste si ho vůbec nevšimli, protože nikterak nevyniká. Ve skutečnosti jde ale o velmi talentovaného muže, který už 15 let renovuje schodiště ve svém bytovém domě, v němž žijí desítky dalších rodin. A to všechno ze svých vlastních peněz, kterých nemá mnoho, jelikož pobírá invalidní důchod. S renovací začal poté, co se v roce 1997 vzpamatoval z nehody, po které zažil klinickou smrt.

Má úžasný koníček

Vladimír vlastní panelový dům, ve kterém žijí desítky rodin. Peněz nemá mnoho, i tak mu to ale nijak nebrání v tom, aby začal realizovat svou vášeň a posedlost zámky, jejichž krásný vzhled mu učaroval. Potřebné zkušenosti získal díky práci na stavbě. Protože dobře znal dekorativní styl francouzských zámků ze 17. století a stavební materiál byl na jeho poměry docela levný, rozhodl se pustit do projektu. Ačkoli v současnosti je v oblibě minimalismus, Vladimírovi se líbí pompézní nádhera, a tak pečlivě pracuje na každém detailu. 

Dělá to už 15 let

Dnes jsou hotová tři patra a každý detail je dokonalý. Jeho ukrajinský bytový dům vypadá jako interiér okázalého francouzského zámku, od složitých omítkových vzorů a zlacených motivů až po portréty šlechticů zdobící stěny. Práce na renovaci mu pomohla překonat jeho osobní problémy a sousedé ho chválí za pozitivní změny. Bohužel ho však výrazné zdražení materiálu přimělo projekt ukončit. 

Jedním z nejvýraznějších prvků jeho bydlení je odpadkový žlab, který proměnil ve zlatý sloup. Dům se stal turistickou atrakcí a lidé se sem rádi přijíždí nejen podívat, ale také fotit, včetně novomanželských párů.

Neobyčejný projekt

Svou vášeň proměnil v realitu a dnes se může ve svém panelovém domě pyšnit třemi hotovými patry. Nejen sousedé jsou nadšení – o jeho projektu se dozvědělo mnoho lidí na Ukrajině, ale i po celém světě. Ti do jeho domu jezdí, aby si ho prohlédli nebo nafotili fotografie, s nimiž se poté chlubí na sociálních sítích. Sousedům častá návštěva turistů nevadí a Vladimír si užívá nejen popularity, ale také pocitu, že jeho práci někdo ocenil. Na jeho projekt se můžete podívat na videu níže.

Co na jeho práci říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články