Speciální lékařský tým hlásí úspěšné oddělení siamských dvojčátek. Dnes vypadají k nepoznání

Lékařům se po náročné jedenáctihodinové operaci podařilo oddělit siamská dvojčata srostlá lebkami. Díky nim jsou nyní holčičky zdravé a mohou žít normální život.

chirurg během operace i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Těhotenství je pro většinu párů velkým štěstím. Někteří se o miminko snaží dlouhou dobu, jiným se to podaří hned napoprvé. Bohužel se stane, že ne všechna těhotenství končí šťastně. Mnoho žen v jeho průběhu o dítě přijde buď samovolně, nebo musí dojít k umělému přerušení z důvodu zjištění vrozených vad neslučitelných se životem. Někdy se však nastávající rodiče dozvědí, že nečekají jedno, ale hned dvě nebo i více miminek.

Bylo před nimi velmi těžké rozhodnutí

Když se Heather a Riley ze Severní Karolíny dozvěděli, že čekají miminko, byli štěstím bez sebe. První lékařská prohlídka u gynekologa proběhla úspěšně, a tak se mohl tento zamilovaný pár radovat a vše oznámit rodině. Jak však informoval web IrishMirror, v 11. týdnu podstoupila Heather podrobnější vyšetření a ultrazvuk odhalil, že nosí pod srdcem siamská dvojčata, která byla srostlá hlavami. I přesto se však nastávající rodiče rozhodli miminka donosit, i když ještě nebylo jisté, zda bude možné je po narození chirurgicky oddělit.

Holčičky se narodily v nemocnici ve Filadelfii 10 týdnů před termínem porodu a dostaly jména Erin a Abby. Byly velmi maličké a nikdo z lékařů netušil, zda budou vůbec schopny přežít. Ony však bojovaly ze všech sil a své místo na tomto světě si vydobyly. Když jim bylo 10 měsíců, mohly konečně podstoupit operaci, při níž by byly odděleny. Podle webu USAToday trval tento náročný zákrok neuvěřitelných 11 hodin a podílelo se na něm 30 lékařských profesionálů.

Náročná operace se naštěstí podařila

Jelikož byly dívenky srostlé lebkami, musel lékařský tým během této operace nejprve oddělit společné krevní cévy a tvrdou plenu mozkovou, což je ochranná membrána obklopující mozek. Poté došlo k oddělení šípového splavu (žíla sbírající krev z mozku), což byla ta nejtěžší část operace. Naštěstí ale vše dobře dopadlo a holčičky se podařilo bez nečekaných obtíží oddělit. Já sama jako matka dvou dětí si nedokážu představit, jak náročné to muselo pro rodiče těchto miminek být. V nemocnici totiž strávila děvčátka celkem 485 dní.

Today, formerly conjoined twins, Erin and Abby Delaney celebrated their biggest breakthrough yet—going home! After 485…

Zveřejnil(a) Children’s Hospital of Philadelphia dne Pondělí 20. listopadu 2017

Narození siamských dvojčat je považováno za opravdovou vzácnost. Taková miminka se narodí jednou za 200 tisíc porodů. Bohužel se často stává, a to až v 75 procentech případů, že takové děti zemřou ihned nebo velmi brzy po narození. V takových případech bývají lékaři velmi skeptičtí, jak jsme vás již v minulosti na DámskémDeníku informovali. Stává se, že až polovina umírá ještě v matčině děloze. Je tedy zázrak, že v případě Abby a Erin dopadlo vše dobře. A to především díky úžasným lékařům a lásce a víře jejich rodičů. Nyní mají dívenky již 7 let a s radostí objevují svět.

Co říkáte na práci těchto lékařů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články