Čechy oblíbené obchody mají novou taktiku, jak okrádat lidi. Než se nadějete, všechny vaše peníze jsou fuč

S falešnými kurýry, bankéři i e-shopy se v Česku roztrhl pytel. Stačí málo a lidé mohou přijít o své úspory. Nově podvodníci cílí na to, že si lidé moc nekontrolují bankovní účty.

Ruka s platební kartou a notebook i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podvodníci využívají stále sofistikovanější metody, jak své oběti okrást. Pokud často nakupujete přes internet, vyplatí se obezřetnost i alespoň občasná zevrubná kontrola bankovního konta. Může se totiž stát, že vám mizí z účtu peníze po malých sumách, aniž byste si toho všimli. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku Ilona V. z Plzně. „Jsem tak opatrná. Nemůžu uvěřit, že jsem tak hloupě naletěla,“ napsala nám do redakce.

Vydělávají na nepozornosti lidí

Kyberšmejdi využívají nejrůznější triky, aby vás podfoukli. Na DámskémDeníku jsme už psali o podvodných nabídkách investic do kryptoměn, falešných bankéřích, kurýrech i prodejcích zboží. Aktuálně se objevila další nekalá praktika, na kterou byste si měli dát velký pozor. „Relativně často nakupuji přes internet, většinou na renomovaných webech. Občas nakoupím i na e-shopu, který neznám. Nikdy se ale nic nestalo, až teď,“ uvedla paní Ilona.

Ke svému zděšení nedávno zjistila, že jí z bankovního účtu už nějaký čas mizí peníze. „Náhodou jsem kontrolovala účet a úplně mě zamrazilo. Všimla jsem si, že mi odcházejí menší částky, ale přitom jsem si nic nekoupila. Když jsem ty divné platby nakonec sečetla, nešlo o nijak závratnou, ale ani zanedbatelnou sumu,“ svěřila se čtenářka. Ukázalo se, že se stala obětí podvodníků, kteří vydělávají na nepozornosti lidí.

Vysají účet po malých částkách

Na nový druh podvodu, kdy kyberšmejdi nevybílí konto najednou, ale kradou z něj finanční prostředky po menších sumách, upozorňují i banky. Podvodníci vsadili na to, že si toho lidé nevšimnou a nenápadným způsobem je oberou i o statisíce. „Všimli jsme si nového trendu, kdy se kyberpodvodníci snaží vysát účet klienta po částkách v hodnotě vyšších stokorun až nižších tisíců. Věří, že to unikne pozornosti klientů i detekčních systémů bank. Nabádáme klienty, aby pravidelně kontrolovali pohyby na svých účtech,“ cituje web InSmart Petra Vosála z ČSOB.

Hacker sleduje počítače iZdroj fotografie: Freepik

Většina těchto krádeží probíhá v noci. Podvodníci se k účtu dostanou ve chvíli, kdy lidé zadají citlivé údaje na pochybné weby, podobně jako paní Ilona. „Už si budu dávat opravdu velký pozor, na jakém webu nakupuji,“ dušuje se čtenářka. Pokud chcete mít jistotu, zda je internetový obchod důvěryhodný, podívejte se na web České obchodní inspekce, na němž upozorňuje na rizikové e-shopy. „V žádném případě nikomu nesdělujte citlivé údaje ani bezpečností údaje ze své platební karty nebo přístupové údaje k online bankovnictví,“ nabádá mluvčí ústeckokrajské policie Miroslava Glogovská.

Jak často si kontrolujete transakce na bankovním účtu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Zobrazit další články