Důvěřivec chtěl vydělat peníze. Toho se podle jeho slov rozhodli využít podvodníci. Stačila chvíle a málem by přišel o 110 000 Kč

Investice do virtuální měny mají Češi ve stále větší oblibě. S přibývajícím zájmem o tento typ zhodnocování úspor ale roste i počet internetových podvodníků.

podvod i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý si v době inflační krize láme hlavu s tím, jak si nenechat znehodnotiti úspory. Jednou z možností je peníze investovat do zlata, termínovaných vkladů, realitních fondů nebo dluhopisů. Hitem jsou v posledních letech i virtuální měny. S tím, jak přibývá fanoušků tohoto typu zhodnocování peněz, roste i počet podvodníků. Své o tom ví i Jan K., který se DámskémuDeníku svěřil, že málem přišel o 110 tisíc. „Nemyslel jsme si o sobě, že jsem hlupák, který může skočit na špek podvodníkům. Ale jsem,“ uvedl.

Naspořené peníze chtěl investovat

Podle Novinek loni Češi investovali do kryptoměn 53 miliard korun. Paralelně se seriozními obchodníky, ale na lidi útočí ze všech stran i kryptošmejdi. Slibují zázračné zhodnocení peněz prostřednictvím investování na internetových serverech, sociálních sítích, v e-mailech, esemeskách či v chatovacích aplikacích. Využívají sofistikované metody i falešné identity. Na podobné šejdíře narazil i pan Jan. „V době vysoké inflace a velkého zdražování jsem si řekl, že investování je dobrý nápad, jak vydělat peníze. A kryptoměny jsou populární a prý výnosné,“ vypráví.

Na internetu klikl na nabídku, která zaručovala během půl roku trojnásobné zhodnocení investice. Naspořených měl 110 tisíc korun, které jen ležely ladem na účtu a ztrácely hodnotu. „Bylo to neuvěřitelně výhodné, vyplnil jsem formulář a už jsem se vezl. Kontaktoval mě investiční makléř, který byl ale podvodník, což jsem v tu chvíli ještě netušil. Působil velmi důvěryhodně a měl jsem pocit, že ví o čem mluví,“ vzpomíná čtenář s tím, že mu obrovské výdělky během krátké doby, které investice slibovala, nepřišly podezřelé.

Vzdálený přístup podvodníkovi nedal

Naštěstí zbystřil, že něco může být špatně, ve chvíli, kdy po něm podvodník chtěl, aby si do svého počítače stáhl program na vzdálenou správu počítače. „Nechápal jsem, proč by někdo cizí měl mít přístup do mého počítače, a tak jsem zatáhl zpátečku. Kdybych to neudělal, byl bych teď o 110 tisíc chudší,“ dodal pan Jan. Na úplně stejný trik ale naletěla podle jihomoravské policie dvaapadesátiletá žena z Brněnska. Program si stáhla a během tří týdnů ji falešný obchodník s kryptoměnou připravil o více než půl druhého milionu korun.

Mladý muž kouká do počítače iZdroj fotografie: Freepik

Podle policie jsou nabídky na internetových portálech a sociálních platformách spolu s podvodnými sms, e-maily a telefonáty, o kterých jsme psali na DámskémDeníku, nejčastějšími triky, které kryptošmejdi používají. „Na stránku podvodníků se uživatel dostane hned, jak klikne na reklamu. Zpravidla se tam dočte částečně zavádějící informace o investicích do bitcoinu. Neznalý investor jen stěží odhalí, že se jedná o dezinformace. Pro zvýšení důvěryhodnosti používají stránky fingované fotografie z médií či fiktivní rozhovory s různými osobnostmi,“ vysvětluje mluvčí plzeňské policie Veronika Hokrová.

Co si myslíte o investování do kryptoměn?

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Zobrazit další články