Led dlouhých 18 000 let ukrýval něco neskutečného. Takový nález se jen tak nevidí

Testy DNA odhalily, že malý chlupatý tvor, kterého vědci objevili v nehostinných končinách Sibiře, byl starý dva měsíce. Nebylo dlouho jasné, zda je to pes nebo vlk.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nehostinné území mrazivé ruské Sibiře ukrývá spoustu pokladů. Celý svět fascinoval objev dokonale zachovaného těla mláděte, které bylo pohřbené v ledu neuvěřitelných 18 000 let. Vědci ale roky měli zamotanou hlavu z toho, zda jde o štěně nebo vlče. Malého dvouměsíčního tvora pojmenovali Dogor, což v jakutštině, kterou se mluví v odlehlé části severovýchodní Sibiře, znamená Přítel. Existovala možnost, že jde o jakéhosi předchůdce domácích mazlíčků.

Vědci si mohou osahat srst i tlapky

Unikátní nález zkoumají vědci z Centra pro paleogenetiku ze švédského Stockholmu. Několik let jim ale nebylo jasné, zda Dogor je ve skutečnosti pes nebo vlk. A to i přesto, že jeho tělo, které uchoval led dlouhých 18 tisíc let, je až nezvykle dobře zachované. „Fantastické, že. Máme k dispozici poměrně hodně starověkých nálezů, ale tento je jeden z nejzachovalejších,“ nadšeně sdělil serveru TheProvidenceJournal oborník na paleogenetiku Dave Stanton.

Dva mamuti v zimní krajině

Na mrazivé Sibiři chce ruský miliardář obnovit dobu ledovou. Součástí ambiciózního projektu mají být i mamuti

Ledové sibiřské podmínky tělo štěněte uchovaly dokonale. Jako by se prostě zastavilo v čase. Odborníci, kteří mládě nalezené v Jakutsku zkoumají, si mohou sáhnout na jeho srst, na měkce polstrované tlapky a otevřít mu tlamu s malými zažloutlými zuby. Podle vědců bylo dokonce možné, že by malý sibiřský chlupáč mohl být součástí evolučního mostu, který z divokého zvířete udělal nejlepšího přítele člověka.

Samec žil v době, kdy vymíraly vlčí linie

Štěně objevili místní obyvatelé. Bylo schované v hroudě hlíny a ledu, ale bylo možné rozeznat hlavu i tlapy. Když později vědci vše pečlivě očistili, byli ohromení. „Má téměř neporušenou srst, což je u zvířat z tohoto období extrémně vzácné. Je to úžasný pocit, vidět, dotýkat se a cítit historii země,“ cituje server Sergeje Fedorova, který vede expoziční sál Muzea mamutů na Severovýchodní federální univerzitě v Rusku.  

Přestože objev byl učiněn už v létě 2018, tým výzkumníků stále provádí testy, aby se o Dogorovi více dozvěděl. Podle Stantona se dobře zachovala DNA štěněte, což umožnilo vědcům určit, že šlo o samce. Analýza také prokázala, že žil v době, kdy vymíraly mnohé vlčí linie, a předpokládá se, že se objevili psi. Server CNN uvedl, že podle studie publikované v roce 2017 v časopise Nature Communications byli psi domestikováni z jedné populace vlků před 20 000 až 40 000 lety.

Testy nakonec odhalily původ zvířete

Vědci prováděli nespočet testů genomových dat malého Dogora, aby přišli na kloub jeho původu, respektive na to, zda je to pes nebo vlk. „Za normálních okolností je poměrně snadné je od sebe odlišit. Máme z toho už spoustu údajů a při takovém množství dat by se dalo očekávat, že poznáme, zda jde o jednoho, nebo druhého. Skutečnost, že to nedokážeme, může naznačovat, že pochází z populace, která byla předkem obou,“ vysvětlil nedávno Stanton. Nakonec se ukázalo, že Dogor je vlk.

Co říkáte na zajímavý nález malého chlupáče?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Zobrazit další články