Novorozeně vypadá jako 80letý stařík, přesto dostává všechnu lásku, kterou si zaslouží

Dítě se narodilo se vzácnou vadou zvanou progerie. Ihned se stalo středem pozornosti celého světa. Nikdo nevěří, že je staré teprve několik dní, vypadá totiž jako dědeček.

miminko i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V Bangladéši zaznamenali vzácný případ progerie, syndromu, který způsobuje předčasný a urychlený rozvoj stařeckého vzhledu a typických chorob stáří. Čerstvě narozené dítě vyvolalo veliký poprask a téměř okamžitě se stalo středem zájmu celého světa. Přestože vypadá jako 80letý stařík, jeho rodiče ho milují a dopřejí mu veškerou péči, jakou si zaslouží.

Vypadá jako 80letý stařík

Případem progerie je novorozenec z Bangladéše. Jeho vzhled připomíná 80letého staříka, i když mu je teprve pár dní. Jeho záda jsou nezvykle chlupatá a vrásky v obličeji hluboké. „Miminko vůbec nevypadá jako novorozenec, má výrazné známky stárnutí, jako jsou nadměrné vrásky a drsná struktura pokožky,“ nechal se slyšet ošetřující lékař.

Rodičům však nic z toho nevadí. Děkují Bohu, že byli obdařeni potomkem, a jeho vzhled akceptují a milují ho takového, jaký je. Z nevhodných a urážlivých poznámek okolí si nic nedělají. Budou o svého syna pečovat, jak nejlépe dokážou.

novorozenec iZdroj fotografie: Freepik

Jak se progerie projevuje?

Progerie je vzácné onemocnění, na které bohužel neexistuje žádný lék. Příčinou je špatný gen LMNA, jenž způsobuje, že postižený jedinec stárne 5–10krát rychleji než zdravé dítě. První symptomy progerie se začnou objevovat kolem 8. měsíce života dítěte. Přestane růst a přibírat na váze. Ve 2 letech lze očekávat první známky chorob typických pro stáří, jako jsou:

  • revma,
  • artritida,
  • arterioskleróza spojená s velkými bolestmi.

Na progerii bohužel ve světě neexistuje žádná léčba, která by syndrom zcela vyléčila, nebo alespoň zmírnila jeho příznaky. Takto narozené děti se zpravidla nedožijí více než 12 let. Ve světě je podle statistik takových dětí kolem 350.

Podívejte se na nezvyklý vzhled novorozeněte na níže uvedeném videu:

Jak byste se na místě rodičů zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Radka Dobešová

Zobrazit další články