Vzácné vrozené onemocnění stálo dívku život | DámskýDeník.cz

Strašlivá nemoc zabila dívku krátce po 18. narozeninách. Její tělo mělo 144 let

Když Ashanti umírala, přála si jediné. Svou matku tím rozplakala. Na její pohřeb pak přispěly tisíce lidí a učinily ho tak nezapomenutelným, stejně jako byl Ashantin život.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Phoebe Louise Smith
                   

Žádný rodič nechce, aby jeho dítě zemřelo dříve než on. Bolest, kterou při takové situaci každý rodič zakouší, je nesnesitelná. Nicméně jsou případy, kdy již dopředu víte, že vaše dítě zemře před vámi. Příkladem může být vrozené onemocnění známé jako progerie nebo jinak Hutchinsonův-Gilfordův syndrom (lidově se také označuje jako nemoc Benjamina Buttona). Jedná se o neléčitelné genetické onemocnění, které končí smrtí v průměru okolo 12. roku života dítěte.V jejích 18 letech bylo jejímu tělu neuvěřitelných 144 let

Když se Ashanti Anna Smith narodila, nic nenasvědčovalo tomu, že bude natolik odlišná od dalších dětí. První příznaky se začaly objevovat v průběhu prvního roku jejího života – oproti ostatním dětem rostla velmi pomalu a začaly jí vypadávat vlasy. Ve dvou letech jí byla diagnostikována tzv. progerie, lidově nazývaná jako nemoc Benjamina Buttona. Při tomto progresivním genetickém onemocnění stárnou buňky osmkrát rychleji, než je běžné. Každý rok života tak nemocný zestárne o osm let.

Během několika málo let tak dětská těla vykazují znaky mnohaletých starců. V průměru se děti s tímto onemocněním dožívají 12 let. Existují ovšem i případy, kdy se nemocní dožili méně i výrazně více (přes 20 let). Ashanti Smith se dožila 18 let, přičemž v tu dobu byla psychika osmnáctileté dospívající dívky uvězněná v 144letém těle. Krátce po svých osmnáctých narozeninách zemřela na srdeční selhání, které je bohužel typickou příčinou úmrtí dětí trpících tímto onemocněním.

Poslední přání srazilo matku na kolena

Ashantina matka, Phoebe, byla téměř od jejího narození připravená na to, že jí jednoho dne dcera opustí. Ovšem když se ten den přiblížil, snažila se ze všech svých sil, aby ho trochu oddálila. Ashanti ovšem byla se svým osudem smířená a jejím posledním přáním bylo, aby ji maminka nechala odejít. V momentě, kdy dívka tato slova vyřkla, se Phoebe podlomila kolena a rozplakala se. O několik dní později Ashanti skutečně zemřela. Její matka poté uspořádala veřejnou sbírku na její velkolepý pohřeb.

Protože byla Ashanti ve svém okolí oblíbená, povědomí o probíhající sbírce se rychle rozšířilo. Rodině se podařila vybrat částka, která pokryla dívčin pohřeb a umožnila ho uspořádat podle jejích představ. Ashanti toužila po tom, aby její odchod byl pojat jako jedna velká oslava života. Dívka, která se hlásila k LGBT komunitě, si přála spoustu barev, ohňostroj a radost. A ačkoliv to již nemohla vidět, její představa o dokonalém pohřbu se naplnila. Ze zbylých peněz jí rodina ještě upravila hrob, aby co nejlépe odrážel její osobnost.

Dokázali byste si naplánovat vlastní pohřeb?

Zdroj: DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 676 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
JakZdravě.cz
Kolik a jakých potravin denně sníst, aby tělo získalo maximum vitamínů? Jednoduchá tabulka ukáže přesné množství
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď