Doslova zázrak se podařil lékařům v Tokiu. Několik měsíců se starali o chlapečka, který po porodu vážil asi jako jedna cibule. Dnes se mu daří na výbornou.
Věda a medicína stále posouvají své limity. To, co by bylo ještě před pár lety nemožné, se stává skutečností. Miminko, které neváží ani 300 g, už není automaticky odsouzené k smrti. Podobné příběhy navíc přestávají být ojedinělé. Lékařům po celém světě se daří zachraňovat čím dál menší novorozence. Tento zázračný chlapec se narodil v japonském Tokiu.
Šance na přežití se blížila k milionu
Ve 24. týdnu těhotenství, tedy 16 týdnů před plánovaným termínem porodu, se rozhodl přijít na svět chlapeček v Tokiu. Porod proběhl akutním císařským řezem a miminko, které nebylo větší než cibule, putovalo okamžitě na jednotku intenzivní péče. S váhou 264 g mu však lékaři mnoho šancí na přežití nedávali. Ukázalo se však, že bojovníka nedělá jeho velikost.
Tento miniaturní bojovník s vydatnou pomocí lékařů přežil první dny. To jim i jeho rodičům dalo naději, že by to mohl zvládnout. Následovalo však ještě dalších 5 měsíců na jednotce intenzivní péče, než mohli lékaři s klidem prohlásit, že to nejhorší má chlapeček za sebou. Domů si jej vděční rodiče odnášeli s krásnou váhou 3,2 kg a stal se tak „mini zázrakem“ tokijské univerzitní nemocnice Keio.
Dnes se mu daří velmi dobře a zdá se, že jej nebudou v životě provázet žádné vážnější zdravotní potíže. Tokijský chlapec tak sebral prvenství chlapci, který se narodil v Německu s váhou 274 g. Rekordmankou v rámci nedonošených dětí nehledě na pohlaví však zůstává německá zachráněná holčička, která po porodu vážila ještě o pár gramů méně, konkrétně 252 g.
Nedonošené děti čelí řadě komplikací
Hranice přežití předčasně narozených dětí se neustále posouvá. Zatímco před 15 lety byla zhruba na 28. týdnu těhotenství, dnes se zachraňují děti od 24. týdne. Ne každé takto malé miminko však má stejné štěstí. S předčasným narozením se pojí řada komplikací a mnoho zachráněných dětí si do života odnáší různě vážná postižení.
Unbelievable! Meet The Smallest Baby Boy Ever To Be Born Weighing Just 0.4kg (Photos) https://t.co/aWjFPma2Va pic.twitter.com/lK2u2puzQX
— Blazegist.com (@blazegist) February 27, 2019
Nejprve překonávají především dýchací potíže a bojují s různými infekcemi ještě v porodnici. Poté se nejčastěji potýkají s problémy se zrakem, sluchem, může se u nich rozvinout dětská mozková obrna nebo autismus. Často mají také zpomalený psychomotorický vývoj a v pubertě se může přidat i rozvinutí metabolického syndromu. I tato rizika se však díky špičkové péči daří stále lépe zvládat, a je mnoho nedonošených dětí, které jsou naprosto zdravé.