Muž z ochranky našel hodinky za 1 000 000 Kč: Jeho reakce si zasloužila potlesk všech

Nález cenné věci může u řady lidí vyvolat silné pokušení si ji ponechat – a mnozí mu i podlehnou. Mnohem vzácnější je, když nálezce věc poctivě vrátí.

drahé hodinky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Takové štěstí měl i zákazník jednoho britského supermarketu, kterému z ruky spadly hodinky. Neznalý člověk možná zcela neodhadne jejich přesnou hodnotu, ale pokud je na nich napsáno Rolex, víte, že nebudou za pár korun. Ukázalo se navíc, že tyto hodinky patří ještě k těm mnohem cennějším a nálezce by si díky nim mohl dopřát více než rok dovolené.

Malý předmět se na zemi lesknul

Příběh se šťastným koncem pro vyděšeného majitele se odehrál v supermarketu ASDA v Telfordu, který leží blízko anglického Birminghamu. Zaměstnanec ochranky, jenž má na starosti bezpečnost prodejny, zrovna seděl a sledoval monitorovací kamery. Náhle si všiml, že na podlaze, v blízkosti pokladny, leží něco malého a lesklého. Nedalo mu to a šel se přesvědčit na prodejnu.

Za chvíli držel v ruce hodinky Rolex, které tu někomu musely při placení spadnout z ruky. David je sebral a vrátil se zpět do kabiny s monitorovacími kamerami. Věděl, že jejich hodnota bude vysoká, ale možná netušil, jak moc. Ukázalo se totiž, že hodinky mají cenu více než milion korun. 60letý muž, který je ztratil, měl tyto hodinky od mládí a jejich hodnota v čase stoupala. Nebyla to však jen jejich cena peněžní, ale pro muže měly cenu především citovou a ta se často penězi vyjádřit nedá.

Netrvalo to příliš dlouho a zoufalý zákazník volal do obchodu, aby se zeptal, jestli někdo hodinky nenašel. Představte si, že by se něco podobného stalo vám. Čekali byste, že se s hodinkami ještě shledáte? Většina lidí by v to nejspíš vůbec nedoufala. Proto i tento zákazník neskrýval překvapení, když mu David do telefonu oznámil, že jeho hodinky jsou u něj bezpečně uložené a může si je přijít vyzvednout.

kamera v obchodě iZdroj fotografie: Freepik

Zákazník byl ohromen poctivým jednáním nálezce

Zákazník se za chvíli s velkou úlevou dostavil do obchodu a neskrýval svoji velkou vděčnost za jednání poctivého muže z ostrahy. Dokonce se kolem Davida shromáždili i zákazníci a poděkovali mu a zatleskali mu za jeho čestnost. I vedení obchodu si bylo vědomo toho, jak mimořádně poctivého muže zaměstnávají, a David tak dostal cenu čestného zaměstnance.

Vysoká cena, kterou hodinky měly, by pro Davida znamenala více než jeden jeho roční plat. Pokušení si hodinky nechat tak pro něj mohlo být velmi silné. Je však dost možné, že o věcech takto ani nepřemýšlel. Pokud je poctivost v člověku silně zakořeněná, je mu úplně jednu, jakou mají věci hodnotu. Mnohem přednější je to, že se dostanou zpět do rukou tomu, komu patří.

Vrátili byste hodinky majiteli, nebo byste pokušení neodolali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články