Bezdomovec našel na ulici téměř milion korun. Když celou částku vrátil majiteli, rázem se mu obrátil celý život vzhůru nohama

Glen James byl na první pohled jen jedním z tisíců bostonských bezdomovců. Po nálezu tajemné tašky však dokázal, že je jiný. Jeho příběh inspiroval mnohé k podobným činům.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podíváte-li se na lidi bez domova, často si o nich uděláte úsudek dříve, než máte vůbec šanci je poznat. Je sice pravda, že část lidí, kteří žijí na ulici, užívá návykové látky a může se jevit potenciálně nebezpečná. Avšak nelze je všechny tzv. házet do jednoho pytle. Příkladem může být bostonský bezdomovec Glen James, který svým činem přiměl k sebezpytování desetitisíce lidí. Muž dodnes nechápe, jak hluboce jeho čin některé lidi ovlivnil.

Obyčejný den, který mu změnil život

Glen James (přezdívaný Peter) byl v osudný den bezdomovcem již po osm dlouhých let. Předtím, než se ocitl na ulici, měl stálou práci a zázemí. Avšak život si pro něj přichystal tvrdou zkoušku, když o svoji práci přišel. Kvůli svým zdravotním neduhům – Glen trpí koktavostí a pro chůzi potřebuje oporu – nemohl sehnat jiné zaměstnání. Bez prostředků a práce nakonec skončil i bez domova. Na rozdíl od mnohých jiných si ale udržel zdravého ducha a mysl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Glen James strávil bez domova dlouhých osm let

Krušné časy mu pomohly přežít jeho smysl pro humor, morální hodnoty a víra. A byly to právě zmíněné morální hodnoty, které mu zajistily další životní změnu. Osudný den nicméně začal vcelku obyčejně. Glen se vydal žebrat na „své místo“ vedle bostonského obchodního domu. Po chvíli si všiml nějakého předmětu položeného na zemi. Protože doufal, že se jedná o ztracenou mikinu, která by mu pomohla udržet se v teple, k neznámému předmětu se vydal.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tajemná taška ukrývala pohádkové bohatství

Ke Glenově zklamání to byla pouze velká taška. Ačkoliv on sám již o tašku zájem neměl, rozhodl se, že se pokusí vypátrat majitele – přeci jen, taková cestovní taška jistě někomu chybí. Následně tedy rozepnul zip a nestačil se divit. V tašce bylo v přepočtu takřka 50 tisíc Kč v hotovosti a téměř 900 tisíc Kč v cestovních šecích. Glen místo toho, aby si finance ponechal, se rozhodl zkontaktovat hlídku místní policie a nález jim celý předat. Doufal přitom, že se podaří vypátrat majitele tašky.

Bezdomovec navrátil lidem víru v lidskost

Nedlouho poté, co bezdomovec nález ohlásil, se majitel tašky opravdu našel. Byl jím student na výměnném pobytu na místní univerzitě. Pro svůj nesobecký čin, který prokázal Glenův pravý charakter, byl následně oceněn při slavnostním ceremoniálu na bostonském policejním ředitelství a rovněž mu byla předána pamětní plaketa. Pro některé obyvatele Spojených států amerických však nebylo toto uznání dostatečné a rozhodli se vzít „události do svých rukou“.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedním z těchto lidí je Ethan Whittingotn z Virginie, který se po odvysílání Glenova příběhu rozhodl jeho čin odměnit. Na tzv. crowdfundingové stránce GoFundMe založil veřejnou sbírku s cílovou částkou v přepočtu na milion korun. Již 24 hodin po spuštění sbírky lidé přispěli v přepočtu přes 400 tisíc Kč. Celkem se v této sbírce vybralo v přepočtu neuvěřitelných 3 miliony 300 tisíc Kč. Ethan následně řešil otázku, jak Glenovi peníze předat, aby mu neuškodily, ale pomohly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sbírka oslovila desetitisíce lidí, kteří Glenovi přispěli v přepočtu celkem přes 3 miliony Kč

Nakonec mladý muž vymyslel obstojné řešení. Do Bostonu se za Glenem Jamesem vydal osobně a pomohl mu zřídit bankovní účet, zajistil mu zdravotní a psychiatrickou péči, pomohl mu zajistit dotované bydlení a rovněž vyřídit potvrzení o invaliditě. Glen od té doby ušel notný kus cesty a doufá, že se již nikdy bez domova neocitne. Jeho příběh někteří rodiče prezentují svým dětem jako životní lekci.

Přispěli byste i vy bezdomovci, který vrátil nečekaný nález?

Zdroj: Finance101

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články