Narodila se bez sluchu, díky zázraku medicíny si poprvé poslechla hlas své matky

Díky speciálnímu naslouchátku uslyší miminko poprvé hlas své maminky. Jeho reakce je úžasně dojemná. Podívejte se na video.

Usmívající se miminko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Přestože je narození dítěte běžnou součástí života, stále je považováno za zázrak. Obzvláště pro páry, kterým se dlouhé roky nedařilo počít. Období těhotenství může být pro nastávající matku krásným a nezapomenutelným obdobím, ovšem existují ženy, pro které je to utrpení. Proto, když na svět přijde vytoužené miminko, jsou štěstím bez sebe. Bohužel se často stává, že se dítě narodí s mentálním či zdravotním postižením nebo vrozenou genetickou vadou.

Vyšší pravděpodobnost je u nedonošených dětí

Pro zdravého člověk je sluch, stejně jako další čtyři lidské smysly, běžná součást života. Pomocí sluchových orgánů rozpoznává zvuky a především slyší řeč, na kterou může reagovat. Jak se říká, díky svým uším často člověk slyší i to, co nechce. Již od narození vnímají miminka okolní zvuky, poslouchají mluvu svých rodičů a učí se slova napodobovat. Proto je pro neslyšící dětí téměř nemožné naučit se mluvit.

V České republice se sluchové vady vyskytují u šesti až dvanácti novorozenců z tisíce. Ve finále se tedy narodí 600 až 1200 miminek se středně těžkou sluchovou vadou ročně, z toho má jedno dítě z tisíce velmi těžkou poruchu sluchu, tedy za rok přijde na svět asi 80 až 100 neslyšících novorozenců. Četnost vad sluchu je mnohem častější a vyšší u předčasně narozených dětí, kde také záleží na stupni nedonošení. U těchto miminek nedoslýchavostí či úplnou hluchotou trpí dvacet až čtyřicet z tisíce narozených.

Video rozněžnilo již mnoho lidí

Často si lidé neuvědomují, jak důležitý je sluch a také řeč k zařazení člověka do společnosti. Bez nich se totiž může jedinec snadno ocitnou v sociální izolaci. Pokud lékaři diagnostikují jakoukoli sluchovou vadu již u novorozence či kojence, s léčbou a následnými opatřeními se může začít co nejdříve. Díky tomu dochází ke zlepšení psychomotorického vývoje, a zvýší se tak šance na rozvoj řeči, ke kterému je sluch nezbytný. V mnoha nemocnicích po celé republice dochází k vyšetření sluchu u novorozenců.

V přiloženém videu se můžete podívat na reakci čtyřměsíční holčičky, která díky speciálnímu naslouchátku, což je opravdový zázrak medicíny, poprvé uslyší hlas své maminky. Výraz této šťastné dívenky mluví za vše. Když otevře oči a ústa dokořán, vypadá, že nevěří tomu, že může slyšet něco tak úžasného, jako maminčino povídání. Otec miminka zveřejnil video na internetu, a to se okamžitě stalo virální. Má mnoho tisíc shlédnutí a komentářů a dojalo již spoustu lidí po celém světě. Přesvědčte se sami.

Jak se vám dívenčina reakce líbila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Zobrazit další články