Máma natočila video, na kterém se nechává bít svým synem. Chce světu ukázat, jak těžký může být život s autistou

Matka sdílela video, na kterém jí její syn neustále útočí na obličej. Vysvětluje, jak náročné je být mámou autistického dítěte.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Rodičovství je velmi obtížná a vyčerpávající práce. Vychovat zdravé a dobře naladěné děti vyžaduje lásku, trpělivost a pochopení. Některé děti mají velice klidnou povahu, takže jejich výchova nemusí být nijak divoká. Jiné jsou zase třeba hyperaktivní, tvrdohlavé a zde je již celý proces více náročný. Ovšem problémy se násobí u dětí, kterým byl diagnostikován autismu. Tento stav je totiž často spojen s fyzickou a verbální agresí v podobě křiku, bití a nekontrolovatelných výbuchů.

Co je to vlastně autismus?

Autismus je vývojová porucha, která se projevuje abnormální sociální interakcí, stále se opakujícími vzorci chování a narušenými komunikačními schopnostmi. Objevuje se před třetím rokem věku a patří mezi poruchy autistického spektra. Jeho příčiny jsou neznámé, ale dle lékařů za touto poruchou stojí kombinace genetických předpokladů a dalších faktorů.

chlapec si zakrývá uši iZdroj fotografie: Depositphotos

Jelikož se jedná o vrozenou odlišnost ve vývoji a fungování mozku, způsobuje to, že se postižené dítě chová a myslí jinak než jeho vrstevníci. Tito jedinci mají potíže při komunikaci, nedokáží adekvátně reagovat na běžné situace. Nenavazují oční kontakt, nebo jen opravdu málo a je velmi těžké udržet jejich pozornost. Laicky se dá říct, že takové děti mají prostě a jednoduše svůj svět. Je však důležité podotknout, že modelový příklad člověka s diagnózou autismu neexistuje, protože chování a schopnosti různých autistických jedinců se navzájem velmi liší.

Syn jí neustále a opakovaně bije

Zdrcená matka jménem Jemima se nedávno podělila na TikToku o svůj vnitřní pohled na to, jaké to je vypořádat se s dítětem, které má autismus. Natočila video, ke kterému napsala popisek: “Omlouvám se za ten ošklivý pláč, ale chci, aby si ostatní uvědomili, že nejsou sami a že to přejde. Je to těžká práce.“ Videem chce totiž povzbudit i ostatní rodiče autistických dětí.

žena se brání násilí iZdroj fotografie: Depositphotos

Video začíná pláčem a vzlykáním Jemimy v jejím domě, kde se opakovaně snaží blokovat pokusy svého malého syna plácat jí znovu a znovu do obličeje. Bohužel se jí to úplně nedaří. Mezi vzlyky vysvětluje, že tato konkrétní situace zachycená na videu trvá nepřetržitě déle než hodinu. Jemima sledujícím říká, že tohle není ani z daleko to nejhorší, co se může dít lidem, kteří mají takto postižené dítě. Dále vysvětluje, že ač je to drsné, prostě nad ním nikdy nemůže vyhrát.

Sdílela video, aby ostatní věděli, že v tom nejsou sami

Poté se scéna změní a tato trpělivá matka před kamerou chce ukázat všem následky tohoto dlouhého útoku svého syna. Jemima má zarudlé a opuchlé oči a na její tváři jsou jasně viditelné známky toho, že byla mnohokrát fackována a škrábána. Zpočátku se zdálo, že nenachází slova, která by řekla, ale nakonec vysvětlila, že chce především, aby ostatní lidé ve stejné nebo podobné situaci pochopili, že v tom nejsou sami.

Lidé jí v komentářích posílají velkou podporu i rady. Jedna žena například napsala: „Autista nebo ne, Ne znamená Ne. Potřebuje především nastavit pevné hranice. To je rada o té, která je s autistou 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.“ Jiný TikToker, obeznámený s bojem, který přichází s výchovou autistického dítěte, napsal:Autista, jak já tě chápu. Je lehké ztratit nervy. Pak se člověk cítí provinile. Je to hrozný koloběh. Posílám ti ujištění, že ti to jde skvěle a nejsi sama.

Jemima doufá, že lidé pochopí, jak náročné je žít s autistou a vychovávat ho. A také, že budou mít pro tyto lidí větší pochopení.

@jemimaskelton1 Jim Diaries – so sorry for ugly crying but I guess what I want from this is to make others aware they’re not alone and it will pass, it is hard work 😓 #asdlife #asd #autism #autismawareness #autismspectrumdisorder #autismoftiktok #autismtiktok #autismmum #autismmom #autismmomlife #asdmum #asdmom #asdmomlife #additionalneeds #specialadditionalneeds #stressedout #stressedmum #stressedmuch #tired #tiredmom #exhausted #exhaustedmom #exhaustedmum #meltdowns #meltdownsaretough #meltdownsarenottantrums #meltdownmode #meltdownenergy #staystrong #crying #cryingisokay #cryingisok #letitout #physical #hitting #fyp #foryou #foryoupage ♬ original sound – Jemima

Co říkáte na toto video?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Zobrazit další články