Nález, jaký nemá v novodobé historii obdoby. Zemědělec v Opavě našel šperk astronomické hodnoty

Když zemědělec na poli kus zmačkaného kovu objevil, nepřikládal mu zprvu žádný zvláštní význam. Později se ale ukázalo, že narazil na nefalšovaný poklad.

Zlatý diadém z doby bronzové poklad z Opavy i Zdroj fotografie: Muzeum v Bruntále
                   

Narazit v Česku na podklad astronomické hodnoty není nereálnou chimérou. Přesvědčil se o tom zemědělec, který loni náhodně narazil při rytí řepy na poli v Opavě-Kateřinkách na zlatý šperk. V tu chvíli neměl ponětí, jaký unikát vlastně našel. Podle Deníku se dokonce domníval, že pomačkaný kus kovu je ve skutečnosti stará plechovka. Jenže nebyla a po roce zkoumání přišli odborníci s šokujícím závěrem.

Poklad pochází z doby bronzové

Ukázalo se, že jde o zlatý diadém z mladší doby bronzové, jehož hodnota je závratných 5,6 milionu korun. „Nikdy nic podobného nebylo na území Česka nalezeno. Pro pravěkou archeologii jde o nález století,“ cituje Blesk archeologa Stanislava Stuchlíka. Původně se odborníci domnívali, že by to mohla být ozdoba pravěkého koženého opasku, ale nakonec se ukázalo, že jde s největší pravděpodobností o čelenku, která patřila osobě z vyšší společnosti.

Amatérský hledač pokladů se zapsal do dějin. S obyčejným detektorem kovů našel 1 500 let staré ryzí zlato

Šperk pochází z mladší doby bronzové, tedy z období mezi roky 2000 až 700 před naším letopočtem. „Měří necelých 50 centimetrů, široký je devět centimetrů a váží 56,5 gramu. Vyrobený je hlavně ze zlata s příměsí stříbra a mědi. Je to jedinečný exemplář na území České republiky,“ uvedl náměstek hejtmana moravskoslezského kraje Lukáš Curylo na webu muzea v Bruntále, kde byl šperk vystavený. Upřesnil, že materiál šperku je z 85 procent zlato, ze 14 procent stříbro a jedním procentem měď.

Dvojče diadému nálezce roztavil

Odborníci z brněnského archeologického ústavu pokračují v bádání po původu diadému. V polských Krzanowicích, které jsou od Opavy vzdálené asi 20 kilometrů, se v osmdesátých letech našlo dvojče tohoto šperku. „Velmi zajímavým zjištěním pro náš tým byl objev takřka totožného předmětu v Polsku. Rádi bychom s tamními kolegy navázali spolupráci a společně hledali souvislost mezi oběma předměty,“ sdělil ředitel brněnského archeologického ústavu Balázs Komoróczy.

Zlatý diadém z doby bronzové poklad z Opavy na výstavě iZdroj fotografie: Muzeum v Bruntále

Osud polského pokladu byl ale pohnutější. Nálezce ho sice vyfotil, takže odborníci mají k dispozici dokumentaci, ale pak ho barbarsky roztavil. Vzhledem k tomu, že šperky jsou podobné, archeologové pracují mimo jiné i s hypotézou, že na Opavsku existovala výrobna. „Podobné nálezy s sebou přináší velké množství nepotvrzených domněnek a je nesmírně zajímavé odkrývat tajemství tisíce let starých předmětů,“ dodal Komoróczy.

Co říkáte na poklad, který zemědělec našel?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články