Případy, kdy došlo k nějakému úrazu elektrickým proudem v souvislosti s nabíjením mobilu, nejsou ani zdaleka ojedinělé. Do postele si bere mobil 72 procent lidí.
Mobilní telefony se staly nepostradatelnou součástí našeho života. Jsou perfektním pomocníkem, ale mohou být i nebezpečnou zbraní. Obzvlášť když je nabíjíte přes noc. Zdánlivě neškodný zvyk totiž může mít fatální následky. Důkazem je případ sedmnáctileté dívky, která si dala mobil zapojený do nabíječky pod polštář a usnula. Její rodiče prožili nejhorší ráno života, když našli svou dceru mrtvou.
Zemřela na následky masivního zásahu proudem
Jsou místa, kam bychom mobil opravdu dávat neměli. Vyšetřování nehody studentky Khorn Srey Pov z malého městečka v kambodžské provincie Kratie, totiž odhalilo poměrně nečekanou příčinu smrti. Server DailyStar napsal, že místní policie potvrdila, že zemřela okamžitě ve spánku na následky masivního zásahu elektrickým proudem.
Svou roli ve smrti dívky mohlo sehrát i to, že předtím, než ulehla na polštář, pod kterým se nabíjel mobil, se ještě osprchovala. Tamní úřady to ale nekomentovaly. Zdaleka nejde o ojedinělý případ. Podle portálu Mirror zemřel v Argentině po zásahu proudem 18letý Angel Andrada, jenž si chtěl nabít telefon, a v Brazílii zase dvouleté batole, které dostalo elektrický šok z nabíječky mobilu.
Do postele si bere mobil 72 procent lidí
Rizik spojených s nabíjením telefonu si většina lidí není vědoma. Snadno ale může dojít k přehřátí přístroje a jeho vzplanutí nebo ke zkratům, které mohou končit i tragickými úrazy způsobenými elektrickým proudem. „Nabíjím si každou noc mobil na posteli. Jsem teď jako opařená, když jsem zjistila, co se mi mohlo stát,“ zpytuje svědomí čtenářka DámskéhoDeníku Iveta K. z Karlových Varů.
Bezpečnostní experti radí, aby lidé nabíjeli mobily na volných místech, kde není vlhko a velké výkyvy teplot, které by mohly způsobit přehřátí baterie. Důležité je také používat kvalitní nabíječky a pravidelně kontrolovat stav kabelů. Když jde o bezpečnost a mobily, lidé celkem hazardují. Ze statistik, které zveřejnil web iDnes, vyplývá, že do postele si je bere zhruba 72 % a do koupelny 40 % lidí.