Přinášíme další smutnou zprávu: Milovaný český zpěvák navždy opustil tento svět. Děkujeme ti za všechno

Sice byl vystudovaným stavebním inženýrem, ale táhlo ho to na divadelní jeviště. V rámci své bohaté kariéry ztvárnil spoustu rolí na českých i zahraničních scénách.

Úmrtí svíčka a květina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Umělecký svět je v slzách. Do hudebního nebe odešel tenorista Miroslav Švejda. Dlouholetému členovi Opery Národního divadla bylo 84 let. Za celoživotní mistrovství v opeře získal excelentní zpěvák v roce 2017 cenu Thálie a před čtyřmi lety byl uveden do Síně slávy Národního divadla. O jeho úmrtí informovalo divadlo na svém webu.

Zpěv zdokonaloval i u italského mistra

Cesta lyrického tenoristy na prkna, která znamenají svět, nebyla až tak přímočará, jak by se mohlo zdát. Švejda, který se narodil 7. prosince 1939 v Brně, vystudoval nejdřív průmyslovou školu a stal se stavebním inženýrem. Táhlo ho to ale k muzice. Hudební základy získal v rodině a během studií zpíval v Pěveckém sdružení Moravan, jehož sbormistrem byl Josef Veselka.

Úmrtí svíčka a květina

Další legendární zpěvák se na nás bude dívat už jen z nebe. Jeho nejznámější písničku zná snad každý

Své pěvecké schopnosti zdokonaloval mladý talent u brněnské profesorky Marie Řezníčkové a následně u Teodora Šrubaře a Zdenky Zikové. Podle serveru ClassicPraha absolvoval i stáže u proslulého Ettore Campogallianiho v italské Sieně. Právě na italské hudbě vytříbil Švejda svůj hlas a brzy se propracoval k širokému repertoáru.

Působil i na zahraničních scénách

Zlomovým byl pro něj rok 1969, kdy vyhrál konkurz do Pražského filharmonického orchestru a později se stal sólistou opery Národního divadla, v jehož službách zůstal s krátkou přestávkou až do poloviny roku 2005. Na jevišti Zlaté kapličky zpíval téměř všechny ikonické tenorové role v dílech Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.  

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že v sobotu 20. dubna 2024 zemřel ve věku 84 let dlouholetý sólista Opery Národního…

Zveřejnil(a) Národní divadlo dne Neděle 21. dubna 2024

Nezapomenutelný byl ve Stravinského Oidipovi. Diváky ale nadchnul i jako Pinkerton z Madame Butterfly, Alfréd Germont v La Traviatě, Tamin v Kouzelné flétně nebo hrabě Almaviv v Lazebníku sevillském. Během své kariéry působil také na operních scénách a koncertních podiích řady evropských měst. Za své celoživotní mistrovství obdržel v roce 2017 prestižní ocenění Thálie.

Jaká operní díla patří k vašim oblíbeným?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články