Zpoplatnění se blíží. Miliony Čechů šáhnou hluboko do kapsy za používání oblíbených sociálních sítí

Sociální sítě jako Facebook jsou velmi oblíbené u velké spousty lidí. Nyní to však vypadá, že brzy bude muset řada z nich za jejich používání zaplatit.

Používání telefonu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Sociální sítě, jako je Facebook nebo Instagram, používají v dnešní době miliony lidí. Díky nim se lidé mohou spojit s kýmkoliv na světě. Fanoušci také prostřednictvím těchto webů mohou sledovat své idoly, které obdivují. Pro určitou sortu lidí jsou tyto sítě také prací, díky které si vydělávají někdy nemalé částky peněz. S pomocí sociálních sítí mají také někteří lidé daleko jednodušší kontakt se světem. Nyní to však vypadá, že si spousta Čechů bude muset připlatit za to, aby je mohli využívat.

Sítě mají stejného vlastníka

Instagram a Facebook společně sdílí hlavně to, že jsou majetkem stejného vlastníka. Tím je společnost Meta Platforms, kterou vlastní světoznámý Mark Zuckerberg. Oba weby jsou dostupné po celém světě a můžete se díky nim spojit s jakýmkoliv člověkem, který zde má také vytvořený účet. Pokud je váš kamarád například na druhém konci světa, tak si s ním můžete bez problémů psát a sdílet fotografie i zážitky. Prozatím jsou všechny tyto vymoženosti bezplatné, což se má do jisté míry změnit.

Zpoplatnění se týká EU

Údajné plánované zpoplatnění oblíbených sociálních sítí by se podle nejnovějších zpráv mělo týkat pouze Evropské unie. Celý proces a také důvod toho, proč se tak děje, má ovšem o něco hlubší kořeny, než by mohlo být na první pohled jasné. Spousta lidí si totiž ihned může říct, že si pouze společnost potřebuje na lidech vydělat nemalé částky peněz za to, aby mohli jejich síť dále používat. To však není úplně pravdou a do jisté míry bude používání obou platforem možné i bezplatně.

Roli hraje GDPR

Určitou roli v celém procesu totiž hraje ochrana osobních údajů, kterou má EU velmi striktně regulovanou. Společnosti Meta to tak do jisté míry zamezuje sbírat různé informace o svých uživatelích. Zpoplatnění by se tedy mělo týkat nejspíše hlavně toho, že by se omezily reklamy. Jednoduše řečeno si tak lidé budou platit za to, aby je reklamy neomezovaly v používání jejich oblíbené platformy. Tím by společnost alespoň do nějaké míry vyřešila její problém se sbíráním dat.

Meta iZdroj fotografie: Pixabay

Ceny nejsou známé

Kdy a zda ke zpoplatnění platforem dojde, zatím není známo. Stejně tak zatím nebyly zveřejněny ani plánované ceny tarifů, které by si lidé mohli předplatit. Samotná společnost se k celé situaci zatím nijak zvlášť nevyjadřuje, což potvrzuje i fakt, že její mluvčí nechal tento dotaz bez komentáře. Bezplatné užívání sítí by však mělo být stále možné, jen pravděpodobně s určitými omezeními v podobě reklam. Jak celý proces nakonec dopadne, se určitě lidé dozví velmi brzy společně s tím, zda a kolik by za případné tarify zaplatili.

Kolik byste byli ochotni za používání sítí zaplatit?

Zdroj: Globe24
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Mé poutavé a zábavné články zasahují do srdce čtenářů, nabízejí nejen aktuální bulvární události, ale také inspiraci pro moderní životní styl. S otevřeným přístupem podněcuji čtenáře k prožívání každého dne plným dechem a radosti. Jako průvodkyně světem bulváru a lifestyle jsem neúnavnou kreativní silou, která přináší osvěžující náhledy a nabízí čtenářům nezapomenutelné zážitky.

Zobrazit další články