Fotku své malé dcery zveřejnila na Facebooku a únosci tak naservírovala „čerstvý produkt“. Už ji nikdy neuvidí

Každý rodič by si měl dávat a pozor a měl by být obezřetný při sdílení fotek na sociálních sítích. Může tak totiž jednoduše navždy přijít o své dítě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Dnešní doba je plná sociálních sítí, což jsou internetové služby umožňující registrovaným členům vytvářet osobní nebo firemní profil. Jeho nastavení záleží na uživateli, zda si ho zvolí veřejný, nebo částečně veřejný. Díky sociálním sítím spolu mohou lidé komunikovat, sdílet fotografie, videa a různé informace. Dle studií ale mají tyto sítě velmi negativní dopad na skutečný život lidí. Komunikace s ostatními přes chat ovlivňuje, jak moc jsou lidé důvěřiví. Ztráta důvěry totiž negativně dopadá na vnímání vlastní spokojenosti se životem.

Sociální sítě

Internet a virtuální realita už zasáhly každého člověka. Málokdo nemá zřízený svůj profil na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter nebo Instagram. Lidé na nich denně sdílejí svůj život a většina z nich je již na těchto portálech závislá. Tyto sítě ovládají lidské životy, aniž by si to daní jedinci uvědomovali. Při jejich používání by si však uživatelé měli dát pozor na své soukromí, protože to, co sdílejí s ostatními, může zásadně ovlivnit jejich životy.

Na povrch již vyplulo obrovské množství podvodů, jež mohly být kvůli těmto platformám uskutečněny. Falešné profily se objevují dnes a denně a jen hrstka lidí jim odolá. Ať už se jedná o podvodné prodeje, různé typy sexuálních deviantů vydávajících se za úplně jiné osoby, nebo třeba ty, kteří z ostatních důvěřivých jedinců vymámí nemalé peníze. Je třeba si dát velký pozor na to, jaké informace a fotografie zveřejňujete, protože se vám může stát to, co jedné mladé ženě, jíž sociální sítě navždy zničily život.

Každodenní sdílení informací

Představte si mladou mámu, která denně surfuje na internetu a používá facebook. Jednoho dne dostala žádost o přátelství od cizího člověka. Zhlédla jeho profil a fotky, a když jí přišlo, že je to normální člověk, přijala ho mezi své facebookové přátele. Časem na tohoto muže zapomněla a žila dál svůj běžný život. Dny plynuly a ona stále denně přidávala na svůj profil různé statusy, obrázky a informace nejen o sobě, ale o celé své rodině.

iZdroj fotografie: Pexels

Po čase přišel pro ni jeden z nejkrásnějších dnů, protože její dcera šla poprvé do školy. Mladá maminka byla na své dítě moc pyšná. Dojetím plakala a nemohla si odpustit pořídit několik fotografií své holčičky na památku. Samozřejmě celá vzrušená okamžitě sdílela snímky na svém facebookovém profilu, kde k nim připsala komentář: „Nejkrásnější den, nemůžu uvěřit, že moje dcera tak rychle vyrostla.“ Poté k fotografiím přidala ještě umístění školy a příspěvek odkliknutím zveřejnila.

Ztráta dítěte

Obrázky si hned prohlédli její přátelé a okomentovali je. Jenže tyto fotky viděli i cizí lidé, na které žena úplně zapomněla, že je má v přátelích. A tak se stalo, že si daný cizinec snímek uložil a předal je dále jinému cizinci s takovýmto komentářem: „Čerstvý produkt, šestiletá holčička, hnědé oči, dlouhé vlasy, zdravá. Cena 50 000 dolarů.“

To vše se dělo bez matčina vědomí, která když později dorazila do školy vyzvednout svou dcerušku, ji nemohla najít. Okamžitě zpanikařila, všude ji hledala, ptala se učitelů, maminek i spolužáků. Ale dívka nikde nebyla. Ženě tedy nezbylo nic jiného než jít okamžitě na policii. Stále nechápala, proč se taková tragédie stala zrovna jí.

Poučení pro všechny rodiče

Rodičové (a nejen vy), nemějte strach. Tento příběh se ve skutečnosti nestal, nebo možná ano, ale zatím ho nikdo nezveřejnil. Avšak podobné scénáře se bohužel stát mohou. Dbejte tedy na kontrolu svého soukromí na sociálních sítích. Nejde o to, abyste již nezveřejňovali žádné fotografie, protože to je každého svobodná volba. Ale je třeba nezapomenout, že je důležité chránit nejen vlastní soukromí, ale také své rodiny. Vyhněte se přijímání žádostí o přátelství od kohokoli, koho neznáte. Sdílejte informace a obrázky pouze s těmi, které znáte a důvěřujete jim.

iZdroj fotografie: Pexels

Celý tento smyšlený příběh se může zdát přehnaný, ale berte to jako varování před tím, jaké nekalosti se odehrávají každý den právě kvůli užívání sociálních sítí. Buďte tedy vždy zodpovědní. Příklad by si měli vzít všichni rodiče, kteří by pro blaho a štěstí svých dětí udělali cokoli na světě.

Jak si hlídáte soukromí na sociálních sítích vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Nevýrazný řadový dům proměnili na skvost umění. Zachoval si přitom původní viktoriánskou část
Události247.cz
Události247.cz
Olomoucké tvarůžky musely z pultů kvůli plísni. Do prodeje se jen tak nevrátí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství