Kopal na zahradě obrovskou díru, ale bazén to nebyl. Sousedé jenom žasli

Když jejich soused začal na své zahradě kopat velkou díru, všichni si mysleli, že buduje bazén. Výsledná stavba je však překvapila a rozhodně mu ji pochválili.

bagr i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Podívejte se na projekt, do kterého se pustil tento muž. To, co zpočátku vypadalo jako díra na hodně hluboký bazén, se ukázalo jako o mnoho důmyslnější plán. Američan Wayne Martin se totiž pustil do vybudování krytu pro jeho rodinu. Kromě obrovské díry, kterou bylo potřeba vyhloubit, tak na pozemek dorazil i lodní kontejner. Výsledek vás hodně překvapí.

Vykopal jámu a přivezl lodní kontejner

Wayne Martin chtěl být připraven opravdu na všechno. Rozhodl se tak na svém pozemku vybudovat bytelný úkryt, který by mohli využít v případě nenadálých katastrof. Úkryt musel být dostatečně pevný a vybavený základními nezbytnými potřebami. Nejprve tedy pomocí bagru vyhloubil hlubokou díru v délce přes 6 metrů. Musel se do ní vejít lodní kontejner.

Podařilo se mu koupit za výhodnou cenu jeden vyřazený kontejner, který však stále dobře poslouží jeho plánům. Nejprve na něm provedl úpravy a kontejner opatřil dvojitými dveřmi. Vykopanou jámu pak vysypal 20centimetrovou vrstvou štěrku, aby získal pro kontejner stabilní podklad. Poté si musel najmout firmu, která pomocí jeřábu přemístila kontejner na připravené místo.

Kryt nechal celý zabetonovat

Podél kontejneru pak nechal na každé straně přibližně metr volného prostoru a z betonu vybudoval schody vedoucí ke dveřím. Poté použil traverzy jako základ pro horní zakrytí celé stavby. Aby ochránil střechu kontejneru, překryl vše pláty vlnitého plechu. Bylo také potřeba vybudovat ventilaci, která zajišťovala cirkulaci vzduchu v úkrytu.

Nakonec bylo potřeba celou stavbu zalít betonem. Vznikla tak další 15 cm tlustá ochranná vrstva nad krytem, která ho zarovnala s úrovní terénu. Podzemní kryt tak zmizel pod povrchem a zběžným pohledem byste nepoznali, že je na pozemku taková důmyslná stavba. Prozrazují ji pouze schody, kterými se dovnitř bunkru dostanete.

Ačkoliv stavbu Wayne Martin koncipoval jako úkryt před tornádem nebo jinou přírodní katastrofou, v dobách klidu ji využívá k úplně jinému účelu. Udělal si z ní sklípek na uchování vinných lahví. A že jich zde má požehnaně. Spojil tak dohromady dvě potřeby a jeho sousedé mu nakonec toto dílo závidí. Úkryt mu dobře slouží jako sklípek pro uchování zásob a v případě nutnosti v něm můžete nějaký čas i přežít.

Co říkáte na důmyslný sklípek, který poslouží i jako úryt?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články