Někteří doktoři dokážou poznat problémy dokonce i z fotografie. Tak jako pediatr, kterému stačilo podívat se na fotku miminka a hned věděl, že něco není v pořádku. Proto kontaktoval rodiče.
Jako začínající rodič se buď přejídáte, anebo si naopak nevšímáte určitých problémů. Je těžké najít zlatou střední cestu. Buďte pozorní, ale nestresujte se neustále. Díky příspěvku na internetu zachránil pediatr život malému dítěti. Hrdý otec zachytil první okamžik společně se svou malou dcerou a zveřejnil jej na sociálních sítích.
Když na tuto fotografii náhodou narazil pediatr, opravdu se mu něco nelíbilo. Konkrétně barva očí dítěte. Okamžitě napsal zprávu otci, který obrázek zveřejnil, a upozornil ho na barvu očí dítěte. „Bělmo dítěte se zdá být příliš žluté.“ Přestože je fotografie trochu rozmazaná, bylo by nezodpovědné stanovit diagnózu na základě záznamu. Doporučil mu proto, aby navštívil pediatra své dcery a nechal ji vyšetřit.
Proč?
- V prvních dnech novorozence mohou oři a kůže žloutnout, ale pouze určitou dobu.
- Pokud tento stav přetrvává delší dobu a zhoršuje se, doporučuje se konzultace s odborníkem.
Novorozenecká žloutenka není nic zvláštního
Otec po přečtení zprávy okamžitě vyrazil s dcerou k lékaři, který zjistil, že má holčička skutečně žloutenku. Žloutenka není v tomto případě závažná. Problémem se stává, pokud není léčena včas.
Pokud se dítěti nedostane správné léčby, může dojít až k poškození mozku. Většina rodičů novorozeneckou žloutenku pečlivě hlídá, ale velice snadno ji mohou přehlédnout i zkušení rodiče. V případě novorozence by proto každý měl barvu bělma očí pečlivě kontrolovat.
Možné potíže během dospívání
Dánská studie zjistila, že infantilní žloutenka může také zvýšit šance na rozvoj autismu. Podle této studie bylo u dětí s diagnostikovanou žloutenkou v novorozeneckém věku o 67 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich v pozdějším věku vyvine autismus. U tohoto dítěte bylo díky pozornému pediatrovi však zjištěno, že má žloutenku a dívce se dostalo potřebné léčby.