Zjistěte, které profese jsou ty nejlépe placené. Za vykonávání některých z nich totiž mohou lidé obdržet až 100 000 Kč každý měsíc.
Při výběru nového zaměstnání se lidé řídí hned několika faktory. Od vlastních preferencí až po dobu dojíždění, atmosféru v kolektivu nebo náročnost dané činnosti. Ve skutečnosti je však ve většině případů tím nejdůležitějším hlediskem finanční odměna. I přes veškerá očekávání se podle webu Euro nejedná u dobře placených profesí pouze o pozice pro vysokoškoláky. K některým naopak stačí osvědčení nebo i výuční list.
Nejlépe placené pozice
Nejspíš nikoho nepřekvapí, že se na prvních příčkách drží generální ředitelé různých společností. Jejich plat se podle webu Jobs pohybuje v rozmezí 78 000 – 350 000 Kč. Pro mnoho lidí jsou však tyto pozice nedosažitelné, ať už kvůli dosaženému vzdělání, pracovním zkušenostem nebo neznalosti daného oboru. Existují však i jiné profese, které slibují tučnou odměnu.
Řemeslníci placení zlatem
Kvůli velkému nedostatku řemeslníků si někteří z nich mohou měsíčně přijít na opravdu velké peníze, jejich výdělek nezřídka přesáhne i 100 000 Kč. Pokud jste tedy u někoho jako řemeslník zaměstnán, pak byste mohli požadovat navýšení platu odpovídající této skutečnosti. Běžná praxe se však bohužel často liší a zaměstnavatelé k navýšení platu přistupují jen zřídka, jak potvrzuje i Dominik S. z Přelouče: „Dokud jsem pracoval jako zaměstnanec v oboru tesařství, měl jsem almužnu. Co dělám na sebe, určuju si pracovní dobu i výši výdělku. Nedá se to srovnat.“
Počáteční plat mnoho lidí odrazuje
Nevýhodou řemeslných oborů je často nástupní plat a nedostatek zkušeností. Spoustu lidí tato skutečnost odradí, a tak se nedostatek řemeslníků stále prohlubuje. Stačí přitom vydržet pár let, nasbírat potřebné zkušenosti v oboru a šikovní řemeslníci si mohou založit vlastní malou firmu nebo pracovat na živnostenský list, čímž se jejich plat může i několikanásobně zvýšit, aniž by rostly i náklady na provoz podnikání.
Roste zájem o rekvalifikační kurzy
Kvůli měnícímu se pracovnímu prostředí narůstá také zájem lidí o různé rekvalifikační kurzy, které jim umožní ucházet se o zaměstnání mimo jejich dosavadní kvalifikaci. Nejčastěji se jedná o IT a elektrotechnické obory, protože nabídka volných pracovních míst je zde stále vysoká. O rekvalifikační kurzy se přitom neuchází jen nezaměstnaní, ale také lidé, jimž peníze ve stávajícím zaměstnání nestačí. Což je v dnešní době stále častější problém, jak potvrzuje i příběh mladé ženy zveřejněný na DámskémDeníku.