„V Německu bych brala skoro dvakrát tolik,“ stěžuje si 40letá Klára na tuzemské platy

Seknout s učitelským povoláním ženu už párkrát napadlo, ale nikdy to neudělala. Znovu teď o tom uvažuje – vydělala by si víc, kdyby dojížděla pár kilometrů za hranice.

i Zdroj obrázku: Depositphotos
                   

Přestože průměrná hrubá měsíční mzda podle ČTK překročila hranici 43 tisíc korun, dvě třetiny lidí si o ní mohou nechat zdát. Není divu, že spousta Čechů raději pracuje v zahraničí. Hitem internetu se v tuzemsku stává instagramový profil Platy v Německu. Narazila na něj také čtenářka DámskéhoDeníku čtyřicetiletá Klára D. z Karlových Varů. „Kdybych pracovala v Německu, brala bych víc než dvakrát tolik. To je k nevíře,“ postěžovala si naší redakci.

Platy německých učitelů ji skoro rozplakaly

Ve srovnání se mzdami jednotlivých profesí v Německu jsou zdejší platy na mnohem nižší úrovni. Ekonomové sice propočítávají, kdy západního souseda v této oblasti doženeme, ale zřejmě je to v nedohlednu. „Jsem učitelka a můj plat je kolem 36 tisíc korun. Když se podívám na platy německých kantorů, je mi do pláče. Berou přes 100 tisíc. Přitom já jsem také vystudovala vysokou školu a také se starám, aby se studentům dostalo kvalitního vzdělání. Je to neuvěřitelný rozdíl,“ rozčílila se naše čtenářka.

Tato učitelka dává dětem mnohem víc než „jen“ vzdělávání. Úkolem z žáků nenápadně dostala, co je trápí

Paradoxní je, že zatímco Češi mohou v tichosti jen závidět, spousta Němců považuje tamní platy za výsměch a almužnu. Diskutují o tom právě na zmíněném instagramovém profilu GehaltInDeutschland neboli Platy v Německu, který se jako lavina šíří mezi českými uživateli internetu. Jsou na něm k vidění výplatní pásky jednotlivých profesí. ​Například německý elektrikář si přijde v přepočtu na 95 tisíc korun hrubého, hasič na 90 tisíc, administrativní síla na 80 tisíc a středoškolský učitel na 109 tisíc.

40 tisíc čistého? Almužna

Českým školám stále chybějí pedagogičtí pracovníci. Nízké platy odrazují učitelské nováčky, ale trpělivost dochází i ostříleným matadorům. „Vůbec bych se nedivila, kdyby prostě ze školství odešli. I mě kolikrát už napadlo, že by mi bylo líp někde za kasou v obchodě. Rozhodně bych měla čistou hlavu a pravděpodobně jen o trochu nižší příjem,“ vysvětluje paní Klára s tím, že uvažovala i o nekvalifikované práci v sousedním Německu, kam to nemá z domova daleko.

Zveřejnil(a) Petr Skokan dne Neděle 19. listopadu 2023

Když aktuálně na internetu uviděla německé výplatnice, znovu začala mít zaječí úmysly. Názory diskutujících Němců ji totiž odrovnaly. Plat hasičů jim totiž přišel neadekvátní s ohledem na důležitost profese a zodpovědnost, kterou mají. Za almužnu považují plat recepční, který činí v přepočtu po odečtech necelých 40 tisíc korun čistého. Udělala by prý lépe, kdyby zůstala doma. „To si radši nech vyplácet dávky,“ reagoval na profilu GehaltInDeutschland jeden z diskutujících.

Co říkáte na rozdíl mezi platy v Česku a Německu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články