K čemu slouží modrá část gumy? Má kouzelné využití

Je to sice většinou školní předmět, ale gumovat můžete samozřejmě i doma bez ohledu na věk. Klasické červeno modré gumy se stále prodávají. Znáte účel její modré části? Podívejme se na to.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Tradiční červeno modrá guma na opravování špatných čar nebo textu, který se napíše tužkou, jsme ve škole používali asi všichni. Pamatujete si? Je to předmět, bez kterého se neobejdou děti, ale často ani dospělí. Mysleli jste, že modrá část je na mazání pera? Objevte skutečný účel této záhadné poloviny, která nebyla objasněna mnohým ani v dospělosti.

Role modré části gumy, kterou jste mohli a stále můžete koupit v jakémkoli papírnictví za pár korun, nám konečně bude odhalena. Pokud jste ji někdy zkoušeli použít na mazání pera, zaručeně jste papír roztrhli. A má to dobrý důvod, protože na tuto činnost není vůbec navržený. Možná jste o tom nikdy nepřemýšleli, nebo jste si na to už dlouho nevzpomněli. Nyní vám odhalíme dávné tajemství obyčejné gumy.

iZdroj fotografie: Pixabay
Guma, základní vybavení každého penálu

K čemu slouží namodralá část gumy?

Od základní školy se studenti pokoušeli použít modrou část ikonické růžové gumy. Zatímco někteří si uvědomili svou neúčinnost při mazání psaní perem, jiní tlačili tak silně, že papír roztrhli. I dnes nebyla role této údajně užitečné součásti při mazání inkoustu dosud objevena. Důvod? Ten je jednoduše určen k dalšímu mazání tužky.

Jediná výjimka této části spočívá v tom, že je účinná pro drsnější a silnější papíry. Zatímco růžová špička je vyrobena z gumy a otírá tenčí povrchy, její opak je neuvěřitelně účinný proti šmouhám na tvrdším povrchu. Karton, gobelín nebo stěny jsou přesně místa, na kterých bude fungovat nejlépe. Jedna věc je jistá. Nad tímto přítelem našich školních let nevisí již žádná záhada. Myslete na to ve chvíli, kdy budete svým dětem kontrolovat školní potřeby nebo budete mít počmáranou zeď.

iZdroj fotografie: Pixabay
K čemu slouží namodralá část gumy?

Proč modrá guma takto funguje?

Když teď víme, k čemu slouží modrá část této legendární gumy, je jen málo těch, kteří skutečně vědí, proč se tomuto uměleckému nebo školnímu materiálu daří tužku vymazat. Odpověď na tuto záhadu je přesto jednoduchá. Tento nástroj jednoduše obsahuje částice pemzy, což je materiál dostatečně drsný na to, aby vymazal stopy z papíru. Tento vulkanický kámen je také vhodný pro broušení lakovaného dřeva.

Proč je tato guma tak populární?

Studenti zaručeně nepotřebují leštit lakované dřevo na hodinách výtvarné výchovy. Přichází tedy otázka, proč se tento typ gumy na papír stále tolik prodává, ačkoli modrý konec prakticky nikdo nikdy nepoužívá. Značka Maped zjistila, že tato dvoubarevná guma byla v prodejích mnohem úspěšnější než ostatní. Proč tomu tak je, když jednu polovinu vůbec nepoužíváte?

Důvod je překvapivě jednoduchý a úsměvný. Dvoubarevná guma totiž přináší dobré vzpomínky rodičům dětí, které pokračují v nákupu tohoto materiálu na začátku školního roku. Marketingový trh proto předpokládá, že má tato guma před sebou ještě dlouhou a světlou budoucnost.

iZdroj fotografie: pinterest
Gumu jsme ve škole používali všichni

Jak guma vymaže tužku?

Jak jsme již pochopili, modrá část dvoutónové gumy je vyhrazena pouze pro tvrdé povrchy, jako je lepenka, u které nehrozí riziko roztržení. Ale co například růžová nebo bíla guma? Při práci na papíře odděluje vlákna jemného papíru a uvolňuje kousky grafitu z tužky. Výsledek je jasný. Tento materiál se po několika zkouškách nalepí na gumu a zmizí z papíru. Poté se odlupuje a zanechává zbytky. Jedná se o grafitová vlákna a slavnou bílou gumu.

iZdroj fotografie: pinterest
K čemu je ta druhá část?

Zatímco modrá část gumy je tvořena částicemi pemzy. Druhá část je vyrobena z jiného materiálu. Proto se dokonale hodí ke složení papíru, který jsme zvyklí používat při malování a při práci. Ty se skládají z rostlinných celulózových vláken, zapletených jako stehy úpletu. Umístěním tužky na tento materiál grafitový vodič ztrácí kousky, které se zaseknou ve vláknech. Jedná se o proces, který nelze vidět pouhým okem. Jeho výsledek ovšem vidíme hned.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Zobrazit další články