Chlapec s Downovým syndromem nasadil vlastní život, aby zachránil dvě dívky. Za svůj neobyčejný čin je právem označován za hrdinu

Neváhal ani vteřinu a vrhnul se na záchranu dvou dívek, které potřebovaly jeho pomoc. Ukázal, jak perfektně ovládá svůj koníček.

Chlapec s Downovým syndromem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Riskovat vlastní život pro záchranu někoho jiného chce notnou dávku kuráže a odhodlání. A to obzvláště tehdy, kdy sami potřebujete něčí pomoc či se nějak odlišujete. Nikdy byste neměli zavírat oči před děním ve svém okolí. Buďte vnímaví a všímejte si lidí, kteří potřebují vaši pomocnou ruku. Jednoduše zkuste být alespoň z poloviny takoví hrdinové, jako je tento chlapec.

Den na pláži

Sedmnáctiletý mladík Valerio Catoia má Downův syndrom. Jinými slovy jde o trisomii jednadvacátého chromozomu v karyotypu člověka. Downův syndrom má své typické fyzické i psychické příznaky. Pacienti se často potýkají s lehčími verzemi mentálních poruch. Následují na první pohled známé rysy kulatého obličeje, zúžených očí a například také menšího vzrůstu.

V červnu tohoto roku se Valerio vydal na pláž se svým otcem a sestrou. Měl to být obyčejný letní den během prázdnin. Měli v plánu opalování, společnou svačinu a hry v písku. V jednu chvíli se pozornost všech ostatních lidí přesunula pouze na jedno místo. Přirozeně tam směřoval také Valeriův pohled. Stejně jako ostatní spatřil dvě dívky dál od pobřeží ve vlnách.

Medaile za odvahu

Obě sebou zmítaly a volaly o pomoc. Bylo jasné, že se topí. Později bylo zjištěno, že jedné bylo čtrnáct let a druhé deset. Valerio neváhal a vrhnul se do vln. Výsledek je snad dopředu jasný. Ještě před příjezdem pobřežní hlídky bylo po všem. Sedmnáctiletý teenager obě slečny zachránil a vytáhnul z vody. Raději si ani nedomýšlet, jak by vše dopadlo, kdyby Valerio na pláži nebyl.

Pláž a moře iZdroj fotografie: Freepik

Jeho velmi odvážný čin mu samozřejmě nebyl a nikdy nebude zapomenut. Valerio dostal pozvánku na slavnostní předání medaile za odvahu. Tu mu udělil italský ministr sportu jménem Luca Litt. Rodiče Valeria se vyjádřili, že jsou na svého syna velmi pyšní. Také jej obdivují za to, jak perfektně umí plavat. Tento sport si osvojil již ve svých třech letech. I handicapovaný člověk se může stát hrdinou.

Jaký je váš vztah k plavání?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články