Chlapeček, který se narodil bez ruky, získal novou protézu, aby mohl konečně obejmout svého bratříčka

Když se narodil bez levé ruky, tak mu lékaři zrovna nepřáli. Poté jeho rodiče objevili speciální hydraulickou protézu.

Lékaři na operačním sále i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Lidé občas dumají nad smyslem svého života. Nad tím, že nemají z ničeho radost, že jsou obyčejnými osobami, které ničím nevynikají. Zapomínají být vděční za každodenní věci, které nejsou pro ostatní úplnou samozřejmostí. Každý nemá ten dar, že se každý den probudí, že má dostatek jídla, že má své místo na spaní. Dokonce ani to, že má všechny čtyři končetiny.

Negativní predikce

Právě tento dar postrádá od svého narození malý Jacob. Chlapec se narodil o osm týdnů dřív, než byl původní porodní plán. Narodil se bez levé ruky. Dítě i s jeho rodiči se setkalo s vlnou nepochopení a negativních predikcí ohledně jeho zdravotního stavu. Nikdo z lékařů nenavrhl žádné rozumné řešení, které by pomohlo chlapci nahradit jednu z jeho končetin.

Naopak byli stále upozorňováni na jeho znevýhodnění. Rodiče Gemma a Chris se však nevzdali a rozhodli se pomoci synovi svépomocí. Našli si informace o speciální funkční protéze. Založili podpůrnou sbírku s příběhem svého syna a vybrali neuvěřitelných šestnáct tisíc liber (zhruba čtyři sta třicet pět tisíc korun). Odborníci trvali na svém tvrzení, že je možné používat protézu pouze s určitou délkou postižené ruky.

Hydraulická protéza

Konkrétně bylo podmínkou, aby ruka přesahovala loketní kloub, což James nesplňoval. Později však změnili názor. Ovlivnil je podnikatel jménem Ben Ryan. Tento muž měl syna, jehož ruka mu musela být amputována v jeho deseti letech. Synovo utrpení jej motivovalo k tomu, aby opustil své zaměstnání a založil vlastní firmu. Ta se specializuje na výrobu speciálních hydraulických protéz.

Jednu z nich obdržel právě malý Jacob. Pro chlapce a jeho rodinu jde o velká krok vpřed, který pesimistickým lékařům ukázal, že když se chce, tak jde všechno. Jacob může vůbec poprvé v životě obejmout členy své rodiny a pevně je stisknout. Pro chlapce je to nepopsatelný pocit. Cítí se jako skutečný hrdina a na novou protézu si velmi rychle zvyká.

Jaké máte názor na financování zdravotnických pomůcek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články