Hrozí Česku konec filmů a seriálů? Na co se budeme koukat? Na tyto otázky máme odpovědi

Začalo to stávkou scenáristů, posléze se přidali i herci. Americký filmový průmysl tak byl ochromen prakticky od května. Nové díly seriálů nabírají zpoždění.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nebývale rozsáhlou stávku v Hollywoodu odstartovali nespokojení scenáristé už v květnu. V polovině července se k nim přidali i herci. Požadovali vyšší odměňování i ochranu před stále se zdokonalující umělou inteligencí. Stávka tak silně ovlivnila i podzimní program amerických stanic, které musely sáhnout do archivů a divákům nabízí vesměs reprízy oblíbených filmů a seriálů. Po téměř šesti měsících stávkování se zdá, že během několika týdnů se Hollywood opět navrátí k plnému pracovnímu vytížení.

Největší stávka od 60. let minulého století

Podobná stávka proběhla již před 15 lety. Tato však měla ještě silnější dopad. Podle Deníku začali už v květnu stávkovat scenáristé. Jejich odborová organizace, The Writers Guild of America (WGA), která sdružuje přes 11 000 scenáristů, se nedohodla na vyšších odměnách především s Netflixem a společností Walt Disney. „Všichni scenáristé to vědí: tyhle společnosti zničily celé odvětví. Obraly právě ty lidi, kteří jim pomohli zbohatnout,“ uvedli zástupci odborové organizace.

Jak by vypadaly hvězdy Hollywoodu jako opačné pohlaví? Grafik si pohrál s fotkami slavných herců a výsledek vás pobaví

V půli července se k nim připojili i herci. Odborová organizace SAG-AFTRA jich sdružuje přes 160 000. Tak rozsáhlý protest zaznamenal Hollywood naposledy v 60. letech minulého století. Přestalo se natáčet a americké televizní stanice musely začít lovit v archivech, aby měly vůbec co divákům pustit. Hlavním důvodem stávky byly nízké odměny, a to především od streamovacích služeb, které byly výrazně horší než u běžných televizních produkcí.

Studia se pomalu začínají rozjíždět

Dalším bodem, který stávkující požadovali vyřešit, byla problematika umělé inteligence (AI). Scenáristé si nepřáli, aby museli pracovat s texty vytvořenými AI, a stejně tak se jim nezamlouvalo, aby jejich autorské scénáře byly upravovány pomocí AI. Herci zase požadovali ochranu proti tomu, aby AI vytvářela jejich snímky, případně aby podléhaly autorským poplatkům.

Hollywood iZdroj fotografie: Freepik
Největší stávka herců a scenáristů od 60. let minulého století trvala celých 118 dní

Se zástupci producentů, kteří stáli na opačné straně barikády, se nakonec podařilo dohodnout. Scenáristé ukončili stávku už v září, herci pak 9. listopadu. Sepsána byla nebývale výhodná smlouva, která hercům zvyšuje minimální mzdu, sociální i zdravotní pojištění. Hollywoodská studia se tak začínají pomalu zase rozjíždět. Podle iDnes stála tato stávka Kalifornii úctyhodných 138 miliard Kč. O bezprecedentní situaci hovoří i to, že musela být odložena celá řada filmových i seriálových premiér. Mimo jiné si diváci počkají na Dunu nebo další díl Mission Impossible.

Stávka se tak prakticky dotkla i českých diváků, a to především omezením nabídky filmů a seriálů na streamovacích platformách, jako je Netflix, Disney, HBO a další. Na nové díly oblíbených amerických seriálů i filmů si tak budeme muset ještě počkat. Koho rozhodně něco takového netrápí, jsou lidé, kteří na televizi nekoukají. Jako třeba maminku čtyř dětí, o které jsme psali na Dámském Deníku. Ta popsala, jak se rodině změnil život poté, co se vzdali televize i internetu.

Jak to máte s koukáním na televizi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články