Úžasná reakce miminka: Tohle udělalo, když mu jeho maminka začala zpívat

Hlas matky a hudba jsou pro děti velmi důležité. Kromě rozvoje kognitivních funkcí je dokáží pobavit stejně jako tuto holčičku.

Usmívající se miminko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zpěv a hudba hrají v našich životech velkou roli. Možná si to ani neuvědomujete, ale hudební tóny ovlivňují naše emoce a vzpomínky. Je obecně známo, že si lidé spojují konkrétní myšlenky s určitými tóny hudby. Také si pouštějí své oblíbené nahrávky a písně v závislosti na své náladě. Hudba představuje balzám pro duši, který lidé vnímají již od nízkého věku.

Kognitivní funkce

O vnímání zvuku se stará konkrétně část mozku, která se nazývá střední mozek. Jde čtverohrbolí hned nad mostem Varolovým. Když se medicína a pediatrie posunula do na určitou úroveň, tak poznatků ohledně vnímání melodie využily také společnosti, které vyrábějí produkty pro miminka. Dnes je na trhu nespočet množství speciálně upravených hraček a věšáčků.

Tyto spojují obvykle zrak a sluch, když dané hračky mění svou barvu za doprovodu zvukových vjemů. Speciální funkce tak rozvíjejí kognitivní schopnosti dítěte. Odborníci však doporučují kromě koupených produktů komunikovat s dětmi s pomocí svého vlastního hlasu. Hlas matky velmi důležitou roli, kterou nemůže žádná hrací krabička dokonale nahradit.

Okolní svět zmizel

Maminka na níže přiloženém videu si je tohoto poznatku velmi dobře vědoma. Reakcí její malé dcery dokazuje důležitost hudby a vnímání hlasu matky. Když začala žena zpívat, miminko si složilo ručky pod bradu a jen na ni zasněně koukalo. V jeho pohledu bylo vidět naprosté očarování tím, co jeho matka dělá. Holčička se do zvuků úplně ponořila.

Celou dobu jen koulela očima, užívala si melodii a pozorovala na své matce nejrůznější části jejího obličeje. Vypadalo to, jako by celý svět přestal existovat a byly pouze ony dvě. Matčin hlas má na rozpoložení dítěte naprosto dominantní vliv. Stejně jako jej může uklidnit, tak na něj může mít také efekt rozrušení. Budoucí maminky by neměly zapomínat na své děti mluvit již během těhotenství.

Jaké písně zpívala maminka vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články