Osud si s holčičkou nehrál a už ve 3 týdnech ji vystavil těžké zkoušce v podobě rakoviny. Jak se s bojem vypořádala, stojí za přečtení

Již v jejích třech týdnech věděli, že není jako ostatní děti. Nečekali však, že tou odlišností je agresivní leukémie s poruchami krvetvorby.

Brečící miminko i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Malinká slečna jménem Seeley Borgesová brzy oslaví půl roku na tomto světě. Již v tak malém věku má však za sebou i před sebou velké trápení. Když jí byly pouhé tři týdny, lékaři u ní provedli sérii několika testů, které odhalily diagnózu, již si nechce ve spojitosti se svým dítětem vyslechnout žádný rodič. Seeley trpěla akutní myeloidní leukémií, což ji vystavovalo mnoha nebezpečným problémům.

Hledal se dárce kostní dřeně

V dětské medicíně jde o velmi vzácnou diagnózu, se kterou se lékaři rozhodně nesetkávají na denním pořádku. Největší vliv má na krvetvorbu, jež je lokalizována v krevní dřeni. Onemocnění přichází velmi rychle a stejně tak se projevují i jeho příznaky. Holčička pochází až z Havaje, přesto musela být hospitalizována v dětské nemocnici v americkém Seattlu.

Jedině tam bylo možné dopřát jí tu správnou pomoc. Hned po přijetí do péče tamních zdravotníků byla zařazena na seznam pacientů, kteří čekají na transplantaci kostní dřeně. Najít vhodného dárce však není nic jednoduchého. Rozhoduje o tom mnoho faktorů. Naštěstí se ukázalo, že částečně kompatibilní by mohla být také holčiččina maminka. A všechno do sebe zapadlo.

Maminka zachránkyně

Podle původního plánu byla provedena transplantace, která malé Seeley svým přístupem zachránila život. Vzhledem k náročnosti celého zákroku si musely holčička i s maminou pobýt v nemocničním zařízení dalších šest týdnů. Po celou tuto dobu byly u děvčátka neustále prováděný testy, které měly za cíl jediné. Detekovat, jestli jde všechno správně a Seeley se zbavila patogenních stavů.

Seeley se teď může těšit ze života stejně jako ostatní děti. Už ji nemá co ohrozit. Vzhledem k začátku svého života má sice naordinovaných několik preventivních lékařských kontrol, to je však nic oproti tomu, co ji teď po transplantaci čeká. Má stejné vyhlídky na život jako ostatní zdravé děti. Její příběh dojímá lidi po celém světě.

Jaké máte zkušenosti s transplantací vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články