Hlas legendárního zpěváka v projektu Gott navždy. Zavzpomínejte a znovu si poslechněte hlas Mistra

Technologie se neúprosně zdokonalují a skýtají tak možnosti, o kterých se nám ještě před pár lety ani nesnilo. Tentokrát umělá inteligence oživila milovaného Karla Gotta.

i Zdroj fotografie: David Sedlecký/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Unikátní projekt spustil 13. července Český rozhlas. Ve spolupráci s odborníky na umělou inteligenci se jim podařilo oživit hlas zesnulého zpěváka Karla Gotta. Posluchači tak měli možnost poslechnout si části jeho autobiografie namluvené samotným Mistrem. Jak se něco takového povedlo? Máme se snad do budoucna takových schopností umělé inteligence obávat?

Nejposlouchanější četba na pokračování

Projekt „Gott navždy“ se stal opravdu originálním počinem a prvním svého druhu u nás. Karel Gott, který s Českým Rozhlasem desítky let spolupracoval, tak pro posluchače znovu ožívá i po své smrti. A to v jeho autobiografické knize, jejíž některé části „čte sám“. Ostatní pasáže jsou pak vyprávěné hercem Igorem Barešem.

„Životní příběh Karla Gotta jsme vyprávěli s největší pokorou. Několik let byl totiž našim rozhlasovým kolegou a jsme rádi, že se prostřednictvím tohoto projektu vrátil na Dvojku,“ uvedla šéfredaktorka Českého rozhlasu Dvojka Lenka Mahdalová. A diváci přijali tento počin s nadšením. 49 postupně odvysílaných kapitol si poslechly miliony posluchačů. Projekt se tak stal nejposlouchanější četbou na pokračování v historii Českého rozhlasu.

nahrávací studio iZdroj fotografie: Freepik

Poslechněte si níže krátkou ukázku, na které si umělá inteligence půjčila Mistrův hlas a začíná vyprávět jeho příběh. Ale jak to vlastně všechno vzniklo? O to se postarali především pracovníci z výzkumného centra NTIS Západočeské univerzity v Plzni. Ti obdrželi zhruba 200 hodin audio nahrávek s hlasem Karla Gotta, které bylo potřeba zpracovat.

Celá audiokniha vychází pod názvem „Má cesta za štěstím“

Ty se pak předložily umělé inteligenci, která se podle nich učí tímto hlasem mluvit. Zatímco u živého člověka je takové napodobení jednodušší, protože může sám namluvit vhodné fráze, v tomto případě byla práce složitější, protože k dispozici bylo omezené množství audio záznamů v různé kvalitě. I přesto se však podařilo propůjčit hlas Karla Gotta psanému textu a výsledek je velmi dobrý.

Na projekt přišly především velmi pozitivní ohlasy. Ozvali se však i lidé, kteří mají obavu o zneužitelnosti takové technologie. Jak jsme psali na Dámském Deníku, umělá inteligence se pomalu zdokonaluje tak, že někteří lidé už si ji dokonce vybrali za svého životního partnera. V tomto případě však Jindřich Matoušek z NTIS obavy ze zneužití mírní. Při zachování všech etických a právních aspektů se není čeho bát. Navíc po ukončení projektu by měl být hlas Karla Gotta smazán ze všech serverů a uložen v off-line režimu.

Kompletní paměti namluvené hlasem Karla Gotta a Igora Bareše vyšly jako audiokniha „Má cesta za štěstím“ 29. září. Můžu říct, že v některých místech lze v hlase zaslechnout mírnou strojovost, celkově na mě však působí nahrávka velmi přirozeně. A je také milé si poslechnout mírný a uklidňující hlas Karla Gotta, když už sám ke svým fanouškům promluvit nemůže.

Co říkáte na tento zajímavý projekt Českého Rozhlasu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články