Stará váza byla roky uklizená na půdě v krabici od bot. Při stěhování ji objevili a odborník potvrdil gigantickou hodnotu

Starší žena našla po smrti svého manžela starou vázu z daleké Asie. Poté, co poslala expertovi několik fotografií předmětu, nemohl uvěřit svým očím.

váza se starověkou malbou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

V březnu roku 2018 obdržel Olivier Valmier, asijský expert ze Sothebys Paris, telefonát od starší ženy, která nedávno přišla o svého manžela. Ta vyklízela svůj dům, aby se mohla přestěhovat na venkov, přičemž našla několik předmětů původem z Asie a chtěla vyčíslit jejich cenu. Mluvila zejména o dračím rouchu, kadidelnici, zrcadle v lakované krabičce a především o váze s malovanými zvířaty – vysvětlila však odborníkovi, že nemůže posílat fotografii, a tak mu pouze poslala popis předmětů. 

Starodávný předmět pro významného císaře 

Ačkoliv přišlo expertovi chování ženy nepříliš příjemné a myslel si, že to bude ztráta času, jeho zájem vzbudilo to, že kadidelnice má průvodní fakturu ze Světové výstavy v Paříži v roce 1867. Požádal ji proto, aby přinesla předměty k němu do kanceláře a on je mohl blíže prozkoumat. Přestože nejprve nesouhlasila, protože se jí to zdálo zbytečné, nakonec se domluvili na schůzce, kam přinesla vázu. Tu však zabalila pouze do starých zmačkaných novin, uložila ji do krabice od bot a následně dala do plastového sáčku.

Jakmile tento předmět Valmier viděl, nemohl uvěřit svým očím. Pokud by totiž šlo o kvalitní kopii z konce 19. nebo počátku 20. století, mohla mít tato váza hodnotu 100 000 euro (cca 2 450 000 Kč). Co však experta kompletně omráčilo, byla skutečnost, že šlo o pravý předmět z 18. století, který byl vyroben ve slavných dílnách Jingdezhen pro dvůr císaře Qianlong. Ještě více překvapivé bylo, že je váza v naprosto nepoškozeném stavu. „Bylo to, jako by ta žena přinesla skutečný poklad s obrovskou cenou,“ dodal odborník. 

Nový světový rekord 

Váza podle výzkumu patřila k čínskému porcelánu typu Famille-rose neboli „yangcai“. Ten je známý svými zářivými barvami a profesionální úrovní řemeslného zpracování. Vysoce komplexní malba, kterou na sobě nesla, byla extrémně pracná, protože měla dosáhnout luxusního a vícevrstvého efektu. Tento konkrétní kus zobrazoval výjimečnou scénu ručního posuvu s pečlivými detaily jelenů, jeřábů, hor a lesů. Ta odrážela benevolentní vládu tehdejšího císaře. 

Expert původně předpovídal, že tato originální váza má hodnotu kolem 700 000 euro (cca 17 121 000 Kč), ale po intenzivní dražbě v Paříži, kdy o ní projevily obrovský zájem mnozí sběratelé, se prodala za neuvěřitelných 16 182 800 euro (cca 396 000 000 Kč). Což byl nový rekord pro jakýkoliv čínský porcelán prodaný ve Francii na aukci. To bylo překvapení nejen pro celou společnost, která se ujala výzkumu tohoto předmětu, ale také samotné ženy, která ji po dlouhá desetiletí považovala za obyčejný kus dekorace v domácnosti. 

Exkluzivní druh porcelánu 

Typ porcelánu, ze kterého byla váza vyrobena, je k dostání v extrémně malém množství. Další zbývající exempláře jsou většinou umístěny v muzeích po celém světě. Královské spojení s císařem Qianlongem dalo poté tomuto předmětu ještě větší význam. Jeho extrémně vzácná povaha navíc umožnila odborníkům ze společnosti Sothebys navázat přímé spojení s císařským inventářem z 18. století. Ti se stále pokouší dohledat informace o tom, jak mohl takto vzácný artefakt skončit v rozpadlé krabici od bot. 

Co si o tomto nálezu myslíte vy?

Zdroj: Sothebys
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články