Fanoušci seriálů a filmů pláčou. Náš svět opustila legenda světového formátu

Do hereckého nebe odešla další hvězda, a svět tak přišel nejen o skvělého herce, ale i dabéra, jenž propůjčil svůj hlas ikonám Hollywoodu.

zapálené svíčky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

O úmrtí Ladislava Županiče informovala Herecká asociace na svých Facebookových stránkách. České herectví opustila další velká osobnost. Držitel ceny Thálie a bývalý ředitel divadla v Karlíně zemřel ve vinohradské nemocnici. Bylo mu 80 let.

Karlínskému divadlu šéfoval 10 let

Ladislav Županič se narodil 9. srpna 1943. Před pár měsíci tak ještě v plném zdraví oslavil své 80. narozeniny a do hereckého důchodu se zatím nechystal. Jeho náhlý odchod všechny zaskočil. Herec měl být do vinohradské nemocnice převezen kvůli náhlému infarktu, jemuž bohužel podlehl. Před třemi lety přitom vyhrál boj s rakovinou prostaty.

„Prostějovský rodák začínal po absolutoriu JAMU v Brně v populárním divadle Paravan a od roku 1970 zahájil svoji kariéru v Hudebním divadle Karlín,“ uvádí Wikipedie. V letech 1993–2003 zde pak působil jako ředitel. Za jeho éry získalo divadlo hned osm cen Thálie. Jednu z nich dostal i on sám, a to za výkon v roli Albína v muzikálu Klec bláznů. V roce 2016 byl odměněn cenou Thálie za celoživotní herecko-pěvecké mistrovství v kategorii muzikál-opereta.

Před pár týdny působil velmi vitálně

Na divadle i ve filmu ztvárnil desítky rolí. Jmenujme například filmy jako f, kde si zahrál „Pražáka“ Rumlena. Diváci si jej mohou pamatovat také z filmu Kamarád do deště. Po revoluci spolupracoval se Zdeňkem Troškou a objevil se v obou dílech oblíbené Princezny ze mlejna nebo v trilogii Kameňák.

iZdroj fotografie: Freepik
Deset let byl ředitelem Hudebního divadla v Karlíně

Ve filmu Tajemný hrad v Karpatech propůjčil svůj hlas hlavní postavě, již hrál Michal Dočolomanský. Jeho hlas si také každý spojí s americkým hercem Clintem Eastwoodem, kterého roky daboval. Jeho náhlý odchod všechny zaskočil. Ještě před pár týdny na křtu knihy Jiřího Krampola působil velmi vitálně. Málokdo by věřil, že se s ním vidí naposledy.

Poslední rozloučení s oblíbeným hercem a dabérem proběhlo 20. prosince ve Velké obřadní síni krematoria v Praze-Strašnicích. Za krátkou dobu nás tak opustila další herecká a dabérská osobnost. Připomeňte si také úmrtí Milana Slepičky, o němž jsme na Dámském Deníku před časem informovali.

Jak na Ladislava Županiče vzpomínáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články