Šokující experiment: Žena řekla: „Dělejte si se mnou, co chcete.“ Málem to dopadlo katastrofálně

Rozhodla se vyzkoušet experiment, aby věděla, jak lidé budou reagovat, když jim bude dovoleno úplně cokoliv. Málem kvůli tomu přišla o život.

Marina Abramovic experiment i Zdroj fotografie: Andrew Russeth / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Marina Abramović (* 30. listopad 1946) je srbská vizuální umělkyně, která se narodila v Bělehradě, v bývalé Jugoslávii. Pravděpodobně jste o ní neslyšeli, jde však o slavnou umělkyni, která podstoupila hned několik šokujících a kontroverzních experimentů, které jí přinesly světovou slávu. Především proto, že byly téměř vždy za hranicí normálnosti. Její práce se týká tématu identity, vztahů a spirituality. Světovou slávu jí přinesl experiment z roku 1974, který svou kontroverzí šokoval celý svět.

Kontroverzní experiment 

Marinu vždy bavilo šokovat lidi a donutit je zamyslet se nad životními otázkami. Jednoho dne se jí dostalo nápadu vytvořit experiment, který v té době neměl obdoby. V roce 1974 vytvořila projekt s názvem Rhythm 0, který byl psychologickým experimentem, jenž měl za cíl otestovat, jak daleko jsou někteří lidé ochotni zajít. Hlavním cílem bylo otestovat hranice lidského chování. Během experimentu se postavila doprostřed místnosti, před sebe položila 72 předmětů a publiku řekla jen jediné: „Dělejte si se mnou, co chcete.” 

Nečekaný průběh

Předměty byly různé, například med, pírko, růže. Nechyběly ani nebezpečné předměty, jako skalpel, pistole s jedním nábojem, bič, sekera, nůž. Tiše stála uprostřed místnosti, nic neříkala, nic nedělala. Publikum bylo zprvu velmi zdrženlivé, lidé si hráli s předměty, šimrali ji, dávali jí do rukou růži, mazali po ní med. Po několika hodinách a opětovném použití bezpečných předmětů se ale publikum začalo značně nudit. Někteří se rozhodli překročit hranice a začali sahat po předmětech, které jsou zdraví nebezpečné.

Šokující vývoj

Jeden muž začal Marinu řezat skalpelem, další na ni použil bič. Jakmile publikum vidělo, že Marina nereaguje, nabylo dojmu, že může přitlačit. V jedné fázi experimentu se jeden muž dokonce pokusil o sexuální akt, zatímco jiný použil pistoli a dal jí rozkaz, aby si ji přiložila k hlavě. Marina Abramović se rozhodla nezasahovat a nebránit se násilí, čímž se ukázalo, jak daleko jsou někteří lidé schopni jít, když jim je dána taková moc nad jiným člověkem. 

Pomalovaná, s modřinami a několika řezy v kůži nakonec experiment ukončila. Ne však proto, že by měla strach, ale proto, že došel předem určený čas trvání experimentu. 

Jaký byl výsledek? 

Experiment ukázal, že lidé mohou být mimořádně nebezpeční a agresivní, když jsou vystaveni situacím, kde se cítí bezpečně a chráněni. Jakmile je něco bráno jako „normální“ a jakmile je povoleno něco, co není morální, lidé popustí uzdu své fantazii. Svůj experiment Marina po skončení komentovala následovně: „Když člověku dáte moc vám ublížit či vás zabít, klidně to udělá. Jsem pořezaná, brzy mě znásilnili a brzy mě střelili do hlavy. Přesto všechno se mi nikdo z nich nebyl schopen podívat do očí.

Co si o tomto experimentu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla