Pasti internetových obchodů na poctivé Čechy. Každý nákup může znamenat okradení o velké množství peněz

Při nákupech na internetových e-shopech buďte ostražití. Hrozí totiž velké nebezpečí podvodů, při kterých byste mohli přijít o velkou sumu peněz.

peníze i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních několika letech, především také vlivem koronaviru, si lidé mnohem více oblíbili nákupy přes internet. Pro většinu z nich se jedná o rychlejší a snadnější způsob výběru zboží než v kamenné prodejně, která se třeba ani nenachází v místě jejich bydliště. Nakupování na internetu ale doprovází určité nebezpečí, které souvisí především s podvodnými e-shopy.

Dejte si pozor na rizikové a podvodné e-shopy

S příchodem Vánoc opět začne velké nákupní šílenství. Většina lidí volí nákupy přes internet, protože zde lehce mohou srovnat ceny výrobků na různých e-shopech. K dostání je také velké množství slevových kupónů, které by v kamenném obchodě nebylo možné uplatnit. Navíc je přeci pohodlnější nechat si balíček dovézt až domů než zboží pracně a dlouze vybírat na prodejně. V případě online objednávek by si ale lidé měli dávat velký pozor na to, kde přesně věci nakupují. Mnoho e-shopů je totiž podvodných.

A tak v případě, že člověk nakoupí v rizikovém či přímo podvodném internetovém obchodu, může přijít o velké množství peněz, které se poté velmi těžko získávají zpět. Mnohdy se to ani nepodaří. Jak radí také web Echo24, je třeba si stránku před nákupem prověřit. Podvodné e-shopy mají totiž často deformovaná loga, neobvyklý font písma nebo špatně přeložené texty do češtiny. Ve většině případů ani není dohledatelná informace o provozovateli webu a zcela chybí kontaktní údaje.

Před nákupem si daný e-shop prověřte

Problémem s podvodnými e-shopy se zabývá Česká obchodní inspekce, na jejímž webu je možné dohledat seznam těchto neseriózních a rizikových internetových obchodů. A každý den přibývají další a další. O této skutečnosti také informoval web Měšec. Bohužel k podvodům nedochází jen na e-shopech, ale také na různých prodejních platformách a na sociálních sítích.

Například při účasti v soutěžích vám může přijít zpráva o tom, že jste vyhráli, jen musíte vyplnit údaje v přiloženém odkaze. Také se často stává, že předem zaplatíte prodejci zboží, ale nedostanete ani zakoupenou věc, ani peníze. A právě na prodejních bazarech dochází k velkému počtu podvodů. O problematice podvodných inzerátů jsme vás již na DámskémDeníku informovali.

muž u počítače iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto je vhodné si před zakoupením jakéhokoli zboží přes internet předem prověřit e-shop či prodejce, a to především pomocí recenzí nebo přímo přes obchodní rejstřík. Další možností je nákup na dobírku, tedy že zaplatíte až při převzetí balíčku. Já třeba pro nákupy na e-shopech používám kreditní kartu, která je od mého osobního účtu oddělena, navíc mám nastaven nízký denní limit, aby mi nemohla být při zneužití karty odebrána velká částka peněz. Pro jistotu mi i přijde upozornění při jakékoli odchozí platbě. Buďte opatrní, abyste zbytečně nepřišli o peníze.

Nakupujete častěji na e-shopu, nebo v kamenných prodejnách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články