Brno má svého malého hrdinu, který zachránil kamaráda a jeho mámu. Ve vypjaté situaci se podle záchranářů zachoval příkladně

Teprve osmiletý chlapec se vydal pro pomoc, když jako jediný mohl po vážné autonehodě chodit. Dostal ocenění od záchranářů i hasičů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K vážné dopravní nehodě došlo nedaleko Deblína na Brněnsku. Auto dostalo na kluzké vozovce smyk a skončilo v lese mimo silnici. Ve voze zůstala zaklíněná těžce zraněná žena a její syn. Jen osmiletému Adamovi se podařilo z auta vysoukat a vydat se hledat pomoc. Jeho hrdinský čin, kterým urychlil poskytnutí pomoci zraněným, byl náležitě oceněn.

Jako jediný mohl z auta vylézt

Vůz řídila 31letá žena a spolu s ní se v autě nacházel i její syn spolu se svým kamarádem, osmiletým Adamem. Vozovka však byla kvůli dešti kluzká a za obcí Deblín dostalo auto smyk, převrátilo se a skončilo mezi stromy mimo vozovku. Jakmile se Adam vzpamatoval, uvědomil si, že jeho kamarád s maminkou potřebují rychle pomoci. Nemohl však najít svůj mobil, a tak se i přes zranění vysoukal z auta a vydal se pro pomoc.

Brzy se dostal k silnici, kde začal mávat na první přijíždějící auto. „Viděli jsme Adama u silnice, jak se úporně snaží nás zastavit. Stál na kraji silnice a mával. Zastavili jsme. Vyběhla jsem z auta, zeptala se, co se stalo. Řekl, že měli autonehodu,“ popsala paní Kristýna, která okamžitě zavolala pomoc. Na místo dorazili hasiči, záchranná služba a nakonec i vrtulník.

sanitka iZdroj fotografie: Freepik

„Zdravotníci ošetřili mladou ženu, byla zaintubována a na řízené ventilaci s těžkým zraněním letecky transportována do Fakultní nemocnice Brno. Těžce se zranilo i jedno dítě, taktéž bylo nutné jej zaintubovat a napojit na řízenou ventilaci. Poté jsme jej převezli na ARO Dětské nemocnice v Brně,“ informovali záchranáři na stránkách Zdravotnické záchranné služby JMK.

Jeho duchapřítomný čin ocenily záchranné složky

Malý Adam skončil s pohmožděnými zády v nemocnici, ale brzy mohl být propuštěn domů. „Věděl jsem, že nemůžu zůstat sedět v autě, že musím sehnat pomoc. Měl jsem strach o kamaráda a jeho maminku,“ vylíčil později Adam. Za svoje duchapřítomné jednání byl poté oceněn hasiči i záchranáři Jihomoravského kraje.

Malý hrdina, teprve 9letý chlapec, zachránil celou rodinu včetně 3 mladších sourozenců, než dům pohltil oheň

„Čas od času se setkáváme s lidmi, kteří jsou v pravou chvíli na pravém místě, a navíc dokážou udělat to správné rozhodnutí. Málokdy se však jedná o osmiletého chlapce,“ uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška pro iDnes. Adamův kamarád byl později propuštěn do domácího léčení, maminka však zůstávala stále v péči lékařů.

Příčinou této nehody byla jednoznačné kluzká vozovka. Řidiči by měli být za takového počasí mimořádně obezřetní. Můžete se podívat na nejčastější příčiny dopravních nehod, o kterých jsme na DámskémDeníku psali, a na co si při řízení dávat pozor. Gratuluji Adamovi, tato nehoda měla nakonec díky němu šťastný konec. Pokud by v osudnou chvíli zaváhal, mohla skončit tragicky.

Co říkáte na tohoto malého hrdinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články