Tisíce lidí stálo v dešti v obrovské frontě, aby se stali dárci pro chlapečka s akutní leukémií

Malý chlapeček byl vážně nemocný a trpěl akutní leukémií. Jeho rodiče měli obrovský strach, tedy do té doby, než zjistili, jak hodní dokáží lidé být.

Nemocný chlapec v nemocnici i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Více než 6 000 lidí projevilo zájem o možnost být dárcem kmenových buněk pro chlapce trpícího akutní leukémií. Pětiletý Oscar Saxelby-Lee potřeboval transplantaci kmenových buněk do tří měsíců po absolvování chemoterapie, jinak by jeho šance na přežití výrazně klesly. Když se o jeho stavu dozvědělo široké okolí, lidé okamžitě projevili obrovskou dávku solidarity a empatie. Když lékaři prohlásili, že hledají vhodného dárce, objevilo se u nemocnice 6 000 lidí.

Obrovská solidarita

Vzorky byly poskytnuty od více než 6000 lidí. Tisíce jedinců se postavily ve frontu za deště, aby zjistili, zda jsou vhodní jako potenciální dárci. I ti, kteří ještě nedosáhli věku 16 let, chtěli přispět svou pomocí. Dobrovolně se přihlásili i studenti ve věku 14 až 15 let ze školy St. Edward Aldcorn School, kteří pomáhali udržovat pořádek a šířili informace o potřebné pomoci. Vzorky byly testovány charitativní organizací DKMS, která se angažuje v boji proti leukémii, s nadějí, že mezi lidmi bude nalezen vhodný dárce pro chlapce

Byl to šok

Oscar onemocněl v den Štědrého dne a jeho rodiče, 23letá Olivia Saxelby a 26letý Jamie Lee, si mysleli, že má chlapec pouze problémy s chudokrevností. Po provedení krevního testu však slyšeli strašnou diagnózu – akutní leukémie. Oscar oslavil své páté narozeniny spolu s rodiči v nemocnici. Většina těch, kteří projevili zájem o dárcovství, jsou mladí lidé, protože odborníci tvrdí, že mezi věkovou skupinou 17 až 30 let je největší šance na nalezení vhodného dárce. 

Vše dopadlo dobře

Oscar byl léčen v Birminghamské dětské nemocnici a pořadatelé akce zdůraznili, že je třeba uspořádat další podobné akce, aby bylo přilákáno co nejvíce potenciálních dárců pro co nejvíce lidí, kteří trpí stejným onemocněním. Díky tak obrovské akci se nakonec lékařům podařilo pro Oscara najít vhodného dárce. Organizátoři akce doufají, že takových akcí bude mnohem více, aby dokázali pomoci co nejvíce lidem po celém světě.

Co na tento krásný čin říkáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství