Siamská dvojčata srostlá hlavami měla pramalou šanci na přežití. Dnes byste je nepoznali

Prognóza nebyla vůbec pozitivní. Precizní práce lékařů však překonala vše a holčičky čeká krásný a dlouhý život.

Dvojčátka holčičky i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Narození dvojčátek již není v dnešní době zase tak velkou raritou. Povídá se, že větší šanci na zplození dvou dětí v jednom těhotenství mají právě dospělí, kteří sami mají své dvojče. Speciálním případem jsou siamská dvojčata. Tento pojem se objevuje spíše v souvislosti s přirovnáním nebo fikcí. Přesto je třeba si uvědomit, že jde o reálné spojení mezi dětmi.

Sestry byly srostlé hlavami

Pravděpodobnost narození takových dvojčátek je velmi malá. Uvádí se, že se siamská dvojčata narodí v jednom případě z dvou set tisíc. Tím to ale nekončí. Statistika hovoří jasně proti nim. Polovina z nich bohužel přijde o život už v těhotenství, nebo následně během porodu. Pokud se taková dvojčata již narodí, tak se jejich šance na přežití pohybuje zhruba okolo pětadvaceti procent.

Tyto dvě holčičky však čeká dlouhý a krásný život. Zpráva o těhotenství jejich matky byla velmi příjemnou záležitostí pro celou rodinu a přátele. V létě roku 2016 se pyšná maminka vydala na kontrolní ultrazvuk v rámci jedenáctého týdne těhotenství. Ukázalo se, že čeká dvě holčičky. Ty k sobě byly podle snímků srostlé hlavami. Tato zpráva pro ni byla naprosto zdrcující.

Tělesná stavba dvojčátek

Prognóza nebyla zrovna pozitivní. Existovala možnost potenciální operace, která by zajistila oddělení dívenek. Ta by byla ještě v těhotenství velmi riskantní. Bylo tedy rozhodnuto, že se uvidí, jaká bude situace po porodu. A tehdy se na budoucí rodiče usmálo štěstí. Proběhla kontrola tělesné stavby obou holčiček a tým lékařů se domluvil ohledně dalšího postupu.

Orgány siamských holčiček se nacházely v dostatečné vzdálenosti. Operace byla jedinou možností, jak jim zajistit normální život. Zákrok nakonec trval celých jedenáct hodin. Skoro po celou tuto dobu nebylo jasné, jak vše dopadne. Náročný zákrok a pět měsíců strávených v nemocnici měl šťastnou dohru. Erin a Abby rostou jako z vody a jejich rodiče nemohou být šťastnější.

Jaká další siamská dvojčata znáte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Klára Stružová

Zobrazit další články