Česko oplakává ztrátu milovaného filmaře: Hvězda filmů našeho mládí navždy opustila náš svět

Ikonický filmař uměl rozpoznat, kdo ze začínajících umělců má talent. Stál na startu kariéry nejzářivějších hvězd, jako je Jack Nicholson, Robert de Niro nebo James Cameron.

Svíčka i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Umělecký svět se zahalil do smutku. Ve věku 98 let zemřel ikonický americký režisér, producent, scenárista, herec a držitel čestného Oscara Roger Corman, kterému se přezdívalo král béčkových filmů. Svou kariéru u něj odstartovala spousta největších hollywoodských hvězd, jako je třeba Jack Nicholson, Robert de Niro, Martin Scorsese, James Cameron, Francis Ford Coppola nebo Ron Howard.

Přál si, aby si ho lidé pamatovali jako filmaře

O skonu legendárního umělce informovala jeho rodina. Corman zemřel ve svém domě v Santa Monice v americkém státě Kalifornie 9. května. Příčina úmrtí nebyla zveřejněná. „Byl štědrý, milý a měl otevřené srdce pro všechny, kteří ho znali. Když jsme se ho zeptali, jak by chtěl, aby si ho lidé pamatovali, tak řekl: Jako filmového tvůrce, prostě tak,“ cituje prohlášení rodiny web Variety.

Hvězda Hollywoodu a veterán mýdlové opery nečekaně zemřel přímo při natáčení dalšího trháku. Obrovská rána pro filmový průmysl

Svou bohatou filmovou kariéru zahájil Corman v roce 1955. Od té doby se jako režisér nebo producent podepsal pod stovkami hororů, sci-fi či thrillerů. Nechyběly mezi nimi například snímky Krvavá máma, Strašidelný palác, Zánik domu Usherů, Černý škorpion nebo Předčasný pohřeb. Uměl v lidech rozpoznat talent, takže u něj začínala kariéru taková režisérská esa jako Francis Ford Coppola, Ron Howard, James Cameron nebo Martin Scorsese.

Objevil se v Mlčení jehňátek i Kmotrovi

Zesnulý umělec pomohl na herecké výsluní Robertu de Nirovi, který si zahrál v Krvavé mámě, nebo Jacku Nicholsonovi, jenž se objevil třeba v nízkorozpočtové klasice Malý krámek hrůz. „Když máte nízký rozpočet, je s tím spojeno mnoho omezení, ale zároveň jsou tu určité možnosti. Můžete trochu víc riskovat. Můžete experimentovat. Musíte najít kreativnější způsob, jak vyřešit nějaký problém,“ cituje někdejší vyjádření Cormana agentura APNews.

Corman ale nebyl vždycky jen v zákulisí natáčení. Několikrát se objevil před filmovou kamerou v menších rolích jako herec. Zahrál si třeba v pokračování Oscary ověnčené slavné mafiánské ságy Kmotr II po boku Al Pacina, v legendárním hororu Mlčení jehňátek, kde zářili Jodie Fosterová a Anthony Hopkins, nebo v Apollu 13 či Philadelphii, v nichž exceloval Tom Hanks. Epizodní roli ztvárnil i v kultovním seriálu Beverly Hills 90210.

Co říkáte na odchod další hollywoodské legendy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Zobrazit další články