Bioložka, která se věnovala zkoumání velryb, se v moři setkala s krvelačným žralokem. Záchrana přišla od někoho zcela nečekaného.
Bioložka jménem Nan Hauserová se většinu své profesní kariéry věnovala zkoumání velryb v jejich přirozeném prostředí. Před šesti lety se poblíž Cookových ostrovů setkala tváří v tvář se žralokem, který na ni mohl každou chvíli zaútočit. Nakonec se ale dočkala záchrany, a to od zcela nečekaného tvora. Tento úžasný příběh ohromil internet.
Začala do ní tlačit velryba
Nan Hauserová se v září roku 2017 potápěla uprostřed jižního Pacifiku poblíž exotických Cookových ostrovů. Hledala velryby, které by mohla pozorovat. Z ničeho nic k ní jedna z nich připlavala a začala do ní svým tělem tlačit takovou silou, že se Nan začala pohybovat směrem dozadu. „Měla hlavu těsně vedle mojí, říkala jsem si, co se tady asi děje,“ řekla Nan podle serveru AnimalChannel.
Vždy si myslela, že ji zabije
Tato vědkyně si údajně vždy myslela, že velryba ji jednou zabije, jelikož je zkoumá už více než 28 let. Nakonec tomu ale bylo přesně naopak. Tento obrovský tvor se ji rozhodl vlastním tělem chránit před žralokem tygřím, který kroužil okolo. Velryba ji zakryla svou ploutví a nakonec postupně dostala až na hladinu a na průzkumnou loď, ze které se Nan Hauserová potápěla.
Neplavat v oblastech rybolovu
Podle webu GBNews bylo za posledních asi 50 let zaznamenáno více než 1 200 útoků žraloka na člověka. Přibližně 14 % z těchto zaznamenaných incidentů bylo smrtelných. Floridské přírodovědné muzeum zveřejnilo několik doporučení, která sníží riziko střetu s tímto predátorem. Patří mezi ně například vyhýbání se oblastem, kde se loví ryby.
Zvířata pomáhají lidem
Bioložce se tímto podařilo dokázat, že velryby mají schopnost intuitivního uvažování a že jsou to skutečně inteligentní tvorové. Momenty, kdy zvířata pomáhají lidem, mě vždy dojmou. Na DámskémDeníku jsme o některých z nich psali. Například o situaci, kdy domácí mazlíček zakryl miminko dekou, aby mu během spánku nebyla zima.