V bazaru koupil vázy za pětistovku, protože ho k nim „něco táhlo“. Nakonec prodejem vydělal 1,6 milionu Kč

Muž koupil v bazaru dvě obyčejné vázy, protože z nich měl zvláštní pocit. Nakonec na jejich prodeji vydělal velké peníze.

české bankovky vysoké hodnoty i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Téměř každý sběratel, obyčejné lidi nevyjímaje, sní o tom, že se mu někdy podaří najít či za levný peníz koupit věc, která má ve skutečnosti obrovskou finanční hodnotu. Mnoho lidí proto navštěvuje bleší trhy a různé bazary a garážové výprodeje, aby tak získali možnost ulovit právě nějaký takový předmět. Toto štěstí však má opravdu jen mizivé procento lidí. Mezi tyto šťastlivce však patří neznámý sběratel, kterému se podařila opravdu výhodná koupě.

Jednalo se o starožitné čínské vázy

Jeden šťastný sběratel a lovec výhodných nabídek si nedávno z londýnského charitativního obchodu odnesl domů pár čínských dóz za v přepočtu asi 500 Kč. Když je uviděl, něco ho k nim táhlo. Rozhodl se, že je prostě musí koupit. Později se na aukci starožitností dozvěděl, že tyto předměty mají obrovskou hodnotu. Jejich prodejem nakonec vydělal 1,6 miliónu korun.

Tyto vázy totiž pocházejí z 18. století dynastie Čching a jsou známé jako doucai lotosové a chryzantémové vázy. Doucai je technika malby na porcelán, kde jsou prvky před glazováním zvýrazněny modrou barvou. Dle odborníků se jedná o opravdu dobrý kus císařského porcelánu, který je vyrobený s velkou dovedností a pečlivostí. Jak uvedli, pravděpodobně byly tyto zhruba 11 cm vysoké vázy vytvořeny v čínských císařských pecích v Jingdezhenu v provincii Jiangxi a byly založeny na prototypu, který se mezitím ztratil.

Část výdělku chce dát na charitu

Dosud bylo nalezeno jen několik identicky vzorovaných váz, které jsou považovány za důležité artefakty. Jemně malované dózy jsou zdobeny vinoucími se lotosovými listy a rozkvetlými hlavičkami chryzantém natřenými živě smaltovanou červenou, zelenou a žlutou barvou. Jak sám šťastný sběratel uvedl, absolutně neměl ponětí, jak vysokou hodnotu tyto nádoby mají. Teprve poté, co prozkoumal nápis na dně váz, začal pátrat po jejich původu, a proto oslovil odborníky, kteří mu sdělili jejich přibližnou hodnotu.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Roseberys London Auctioneers (@roseberysauctioneers)

Jelikož těmto nádobám chybí víčka a mají drobné nedokonalosti, byly prodány za nižší cenu, ale i tak na nich muž vydělal 1,6 miliónu korun. Velkou část toho zisku plánuje dát na charitu. V posledních letech se podobné vázy a předměty podle aukčního seznamu prodaly v Hongkongu v roce 2013 za v přepočtu 15 miliónů korun, další byly zakoupeny v Londýně v roce 2021 za asi 7 miliónů korun.

Co byste dělali v takovém případě vy?

Zdroj: People
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články