V bazaru koupil starou lednici: Když ji otevřel, byl bohatší o 2 miliony korun

Nálezce možná bojoval s pokušením si balík peněz nechat. Nakonec se ale obrátil na policii. Pokud se ukáže, že peníze pocházejí z kriminální činnosti, na nálezné může zapomenout.

Muž se dívá za lednici i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Bazarový prodej má jisté kouzlo. Staré věci, kterých se lidé zbavují, mohou dost dobře ještě posloužit někomu jinému. Mohou být také zdrojem zajímavého dobrodružství. Přesvědčil se o tom na vlastní kůži i jeden z obyvatel jihokorejského ostrova Čedžu. Když si kupoval na internetu použitou ledničku, netušil, jaký poklad vlastně získal. Našel v ní totiž nevídané překvapení. Na dně spotřebiče byl ukrytý opravdu tučný balík peněz. Poctivý nálezce se ale rozhodl, že si jej nenechá pro sebe.

Pod lednicí byl přilepení podivný balíček

Muž se rozhodl pro koupi lednice z druhé ruky, protože byla k mání za příznivou cenu. Nabídku našel v online obchodě s použitým zbožím v Soulu. Když mu spotřebič dopravili do domu, dal se do jeho drhnutí. Při úklidu ale narazil na podivný balíček přilepený pod ledničkou. Šokovalo ho, když v průhledné plastové folii spatřil několik úhledných svazků peněz. Všech 2 200 bankovek bylo stejné hodnoty.

Celkem šlo v přepočtu o zhruba dva miliony korun. Spousta lidí by pravděpodobně musela hodně bojovat s pokušením si nečekaný úlovek ponechat. Obyvatel Čedžu se však s nalezenou finanční hotovostí rozhodl zajít přímo za strážci zákona. „Je to opravdu velká částka peněz. Bylo to až absurdní, protože takové případy jsme u nás dosud zaznamenali jen velmi zřídka,“ citují jihokorejská média policistu, který se nezvyklým případem zabýval.

Poctivý nálezce nemusí dostat ani korunu

Po majiteli peněz začala policie horečně pátrat. Zajímala se současně o člověka, který lednici prodával a stejně tak o lidi, kteří se podíleli na přepravě spotřebiče. Výsledky vyšetřování zatím nejsou známé. Pokud se právoplatného vlastníka peněz nepodaří najít, může si je podle jihokorejského zákona o ztrátách a nálezech poctivý nálezce nechat. Musí je však zdanit, takže státu odvede 22 procent z celkové sumy.

Když budou policejní orgány ve svém snažení úspěšné a majitel balíku peněz se najde, dostane obyvatel Čedžu pouze kompenzaci za jejich nalezení. Ta se pohybuje mezi pěti až 20 procenty. Nejhorší scénář, který by mohl svědomitého nálezce potkat, je ten, že mu nezbyde ani koruna. Kdyby se prokázalo, že peníze jsou spojené s trestnou činností, připadne celý obnos státu. Podle tamních médií je prý celkem běžné, že zejména bohatí Korejci kvůli nízkým úrokovým sazbám na spořicích účtech ukládají peníze do ledniček.

Co říkáte na podivný zvyk Korejců?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Zobrazit další články