Babička odmítá neustálé hlídání vnoučat. Její syn nedokáže pochopit zásadní věc a takhle to dál nejde

Jedni se třesou, aby mohli být se svými vnoučaty, pro jiné je to spíše komplikace, která je omezuje v jejich akčních plánech. V řadě rodin je téma hlídání vnoučat často na stole.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

To, že nám „roste“ generace emancipovaných babiček, které si chtějí podzim života užít trochu podle svého, zmiňuje i SeznamMédium v článku zabývajícím se tímto fenoménem. Rozhodně tak nemůžete automaticky počítat s tím, že se vaši rodiče přetrhnou, aby vám mohli pohlídat malé děti. I Alena Košová z Ostravy nám napsala, jak v jejich rodině právě toto téma rezonuje a vede k nedorozumění mezi ní a jejím dospělým synem.

Syn budoval kariéru a sám byl rád, že má klid

Paní Aleně je 57 let a pochopitelně ještě každý den chodí do práce. Má dvě dospělé děti. Zatímco mladší dcera si s dětmi dává na čas, její syn se oženil hned po dokončení vysoké školy a brzy se jim narodil syn, kterému je nyní sedm let. Je sice už více samostatný, ale paní Alena vnuka hlídala už odmalička. Bohužel ne vždy tak, jak by si její syn představoval. Po dokončení školy se začal soustředit na pracovní kariéru a na rodinu tak mnoho času neměl.

naštvaná důchodkyně

Už měla hlídání dost, a tak se sbalila a odjela na dovolenou: „Ať se taky stará druhá babička“

Když měl sám volný víkend a chtěl si odpočinout, prosil paní Alenu, aby si vnuka vzala na hlídání. Ne vždy ale pochodil. „Chápu, že když je ještě mladý, chtěl by si víkend užít, ale stejně tak bych si jej ráda užila i já.“ Konečně mají více času s manželem sami na sebe. Rádi chodí na procházky a výlety a na to mají také jenom víkend, protože přes týden oba chodí do práce. Představu, že bude mít vnuka každý víkend na starosti, tak synovi rychle vymluvila. Před týdnem však šla Alena navštívit svého syna a ten jí oznámil velkou novinu.

„Mami, čekáme další dítě. Určitě máš radost. Teď se tedy rozhodně nudit nebudeš,“ vykládal celý rozjařený. Paní Aleně to však vtipné nepřipadalo. Samozřejmě, že se těší na další vnouče, ale poznámka o tom, že se snad nudí, ji trochu vykolejila. „Vypadám snad, že se nudím? Chodím do práce a hlídám vnuka. S tvým otcem jsme se o tebe celý život starali a poslední roky, kdy nám ještě slouží zdraví, bychom také chtěli mít nějaký čas pro sebe a strávit ho tím, co baví nás.“

muž a žena cvičí iZdroj fotografie: Freepik

Hlídat budu, jak to vyhovuje mně

Prostě už to v sobě nedokázala držet. Její syn na ni zaraženě koukal, takovou reakci nečekal. Kupodivu se s ní však nepustil do žádné diskuze. „Nejspíš si myslí, že až se malé narodí, změním názor. Já jsem však pevně rozhodnutá uchránit si nějaký čas i sama pro sebe. Hlídat budu podle toho, jak to bude vyhovovat mně,“ končí Alena své vyprávění. A jistě je v plném právu. Paradoxně však existují úplně opačné situace, kdy prarodiče touží vnoučata hlídat, ale nemohou. Na DámskémDeníku jsme popisovali případ čtenářky, které snacha brání vídat její vnoučata.

Ať tak či tak, pokud někdo chce mít pěkný vztah s vnoučaty, rozhodně ho to bude stát čas. Navštívit vnouče třikrát za rok a myslet si, že si z babičky sedne na zadek, je dost naivní. Každý vztah se musí budovat s láskou a péčí. Ostatně s vnoučaty se dá užít velká legrace a podnikat řada aktivit, ke kterým by se prarodiče jinak třeba ani nedostali, jak zmiňuje ASenior. Dospělé děti však rozhodně nemají právo svým rodičům v tomto ohledu řídit život nebo jim něco vyčítat.

A jak to máte s tímto tématem v rodině vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články