Fenka se jednoho dne na procházce ztratila. Po 2 měsících ji majitel konečně našel –⁠ 152 metrů pod zemí

Majitel už ztratil naději, že svou milovanou 13letou fenku ještě někdy uvidí, jelikož před dvěma měsíci zmizela. Pak mu ale na dveře zazvonili speleologové.

i Zdroj fotografie: Metropolitní dopravní úřad státu New York / Creative Commons / CC BY
                   

Sotva rozeznáte obrysy před sebou. Díváte se nahoru, nebo dolů? Jaké zvuky slyšíte? Jsou blízko, nebo daleko? Není něco za vámi? Nemůžete se ohlédnout a zkontrolovat to, protože jste uvízli. Uvízli v nekonečné temnotě. Jediné, co vás udržuje při životě, je voda. To vše byla realita fenky, jež jednoho dne zmizela majiteli.

Fenka se najednou nevrátila domů

Fenka Abby musela být požehnána bohy, protože její osud je příběhem zázračného štěstí. Museli bychom se ale vrátit na začátek – v den svého zmizení si hrála bez vodítka se Summer, druhým psem jejich majitele Jeffa. „Domů se tehdy vrátil jen jeden ze psů,“ řekl. „Abby se nikdy netoulá, takže jsem věděl, že je něco určitě špatně.“ Zmizení psa nahlásil, ale pátrání nepřineslo žádné výsledky.

Strhl ji silný proud vody

Záchranáři i její majitel se domnívají, že nejpravděpodobnějším scénářem bylo to, že Abby zamířila za malým zvířetem, jako je myš nebo mýval, a rozhodla se ho pronásledovat. Instinkt lovce ji mohl zavést do jeskyní, kde se nakonec ztratila. Záplavy v těchto prostorách způsobené silnými dešti ji mohly zatáhnout hlouběji do jeskynního systému a proti vodnímu proudu neměla fenka šanci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Naštěstí si fenky všimli jeskyňáři

Systém podzemních tunelů se rozhodli prozkoumat zkušení jeskyňáři Gerry Keene a Rick Haley. Tým zmapoval jeskyně severně od Perryville ve státě Missouri. Plán byl začít u vchodu do Berom Moor, projít jeskyněmi přes kilometr a vyjít ven, ale plány se rychle změnily, když narazili na psa uvězněného 152 metrů pod zemí.

Byla nalezena v kritickém stavu

Abby byla vyčerpaná a pokrytá blátem, ležela schoulená na zemi a nemohla ani zavrtět ocasem. Byl zázrak, že byla vůbec naživu. Rick popsal psa jako velmi slabého, neschopného pohybu nebo dokonce štěkání. „Běžně mohou psi přežít bez jídla a vody jen pár dní, ale naštěstí bylo v jeskyni vody dost. Musela ale celou dobu vydržet o hladu. Bylo šílené se na ni dívat.“

Pak přišel čas záchrany

Museli jednat rychle. Gerry a Rick tedy započali záchrannou misi. Muži se museli plazit a protlačovat úzkými průchody, aby se ke psovi vůbec dostali, což zdaleka nebyl ten nejjednodušší úkol. Jeden z členů skupiny kontaktoval hasiče, kteří se po zavolání ihned dostavili na místo. Naštěstí měli Jerry i Rick speciální výcvik záchrany v jeskyních, i když to bylo poprvé, kdy zachraňovali psa.

Jeskyňáři objížděli okolí

Záchrana trvala celkem 90 minut. Rick dal do vaku přikrývku, opatrně fenku ukryl dovnitř a pak ji vynesl z jeskyně. Zatímco Abby pohodlně a bezpečně seděla v tašce, Gerry a velitel hasičů Rob Cahoon se vydali hledat jejího majitele. Poté, co zaklepali na všechny dveře v sousedství a ukázali lidem fotku Abby, brzy našli jednoho souseda, který zvíře poznal a nasměroval je k Jeffovi.

Majitel konečně přivítal fenku

„Byl jsem naprosto ohromen, že je stále naživu,“ řekl Jeff. Můžeme si jen představovat nadšení, které oba zažívali, když se dali dohromady. Po ošetření u veterináře byl pes poslán domů. Podle Jeffa se pomalu, ale jistě uzdravuje a každým dnem se vrací ke svému bývalému já.

Jak často navštěvujete podzemní prostory vy?

Zdroj: 101TheEagle
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články