Terapeuti varují před toxickými vztahy. Partneři mají ve zvyku urgentní signály přehlížet

Začátky každého vztahu bývají vždy hezké, ale postupem času se na něm musí pracovat, aby byl stále stejně kvalitní a spokojený. Ne vždy je to ale možné.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toxického člověka na první pohled nepoznáte – a už vůbec ne v případě, že jste čerstvě zamilovaní, máte růžové brýle a žádnou z jeho chyb nevidíte. Tohle všechno se totiž ukáže až po nějaké době vztahu a ten, kdo si někdy zažil, jaké to je být v toxickém vztahu, vám určitě řekne, ať utečete, jak nejrychleji můžete. Ale i na toxickém vztahu se dá pracovat, pokud oba partneři chtějí a jsou ochotni spolu komunikovat a přiznat chybu.

Toxické vztahy

Toxické vztahy jsou často charakterizovány nedostatkem důvěry, kontrolním chováním a především častým lhaním. Občas mohou být vyléčeny, ale pouze za předpokladu, že partneři jsou ochotni na vztahu pracovat a změnit sami sebe. Pokud v takovém vztahu jste a chtěli byste to ukončit, požádejte o pomoc nějakého blízkého člověka a začněte to řešit. Odkládání v tomto případě určitě nic nevyřeší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nedostatek důvěry

Partner by pro vás měl být někdo, na koho se můžete v každém případě stoprocentně spolehnout. A bez důvěry to opravdu není možné. Pokud svému partnerovi nebudete schopni věřit, ať už kvůli minulosti nebo kvůli nějakým pocitům, měli byste se mít na pozoru. Raději si o tom pořádně promluvte, než bude pozdě.

Špatná komunikace

Pokud po sobě s partnerem často křičíte, sem tam padají i nadávky, kterých oba dva později litujete, ve vaší domácnosti lítají talíře a při nejhorším se dopouštíte i fyzického násilí, měli byste se zamyslet, jestli by vám nebylo lépe odděleně. Mezi jemnější znaky nepřátelské komunikace patří například neustálé obviňování nebo vyrušování. Tyto znaky mohou způsobit napětí a vyvolat další, o to horší hádky.

Kontrolování partnera

Vy ani váš partner nemáte právo na to ovládat činy nebo přesvědčení toho druhého. Pokud se vám někdy stalo, že vám partner začal vyhrožovat ztrátou něčeho, jako je například finanční stabilita, měli byste hodně zpozornět. Mezi další známky kontrolního chování patří určování, co je správně, snaha odloučit vás od blízkých a dožadování se přístupu do telefonu, mailu nebo sociálních sítí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeden vždy dává víc

Jestliže se váš vztah točí jen kolem toho, že přemýšlíte nad tím, jak udělat partnera šťastným, a vaše potřeby jsou v tomto případě ignorovány, může to být známka toxicity. Ano, být ohleduplný k partnerovi je samozřejmě potřeba, ale čeho je moc, toho je příliš. Mezi známky jednostranného vztahu patří zejména to, když vždy píšete zprávu jako první, vaše konverzace jsou trhané nebo zjištění, že často žádáte partnera, aby se změnil.

Často ho bráníte

Stává se vám často to, že vám někdo o vašem partnerovi řekne pravdu, vy to uvnitř sebe víte, ale i tak máte nutkání ho bránit? Bohužel, pravda je nejspíš taková, že vaši nejbližší si vždy všimnou, když s vámi není něco v pořádku. A pokud jste takoví od té doby, co máte s partnerem problémy, nejspíš mají vážně pravdu. Zkuste se nad tím alespoň zamyslet.

Jak se podle vás pozná toxický vztah?

Zdroj: Insider

Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Aneta Kalasová

Jsem redaktorka s bohatými zkušenostmi a vášní pro žurnalistiku a lifestyle. Můj odborný přístup a kreativita přinášejí na web DamskyDenik.cz inspirativní články a hluboké náhledy na aktuální témata. Svým poutavým psaním oslovuji čtenáře a motivuji je k aktivnímu a smysluplnému životnímu stylu.

Zobrazit další články