„Snacha nás s manželem kvůli vnoučatům nesmyslně úkoluje. Nechci, aby s ní byli na Silvestra,“ přibližuje rodinné vztahy Julie

Když prarodiče odmítli hlídat vnoučata, protože se chystali odjet na zaplacený výlet, snachu to vytočilo. Vyhrožovala jim, že už malé caparty nikdy neuvidí.

Smutná starší žena s brýlemi i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Pomoc prarodičů s vnoučaty bere většina rodičů jako samozřejmost. Vyprávět by o tom mohla i čtenářka Dámského Deníku Julie V. z Jihlavy. Pokud se ale nestanoví pravidla, může se snadno stát, že babičce s dědečkem prostě nakonec dojde trpělivost. „Miluji svoje vnoučata a pohlídám je ráda kdykoli, i když jsou ještě malá a je s nimi dost práce. Nelíbí se mi ale, že to snacha považuje za automatickou povinnost a vůbec nebere ohledy na naše plány,“ napsala nám do redakce.

Bereme si je o víkendech i na dovolenou

Od doby, co se poprvé stala babičkou, nestrávila paní Julie s manželem osamělé vánoční svátky. Pokaždé bývali společně se synem, jeho ženou a jejich dvěma malými syny. Letos jsou ale rozhádaní. Těsně přes Vánoci odmítla čtenářka požadavek snachy, která si zvykla ji neustále úkolovat, aby pohlídala vnoučata na Silvestra. „Zaplatili jsme si s manželem týdenní plavbu a nechceme ji rušit jenom proto, že si snacha postavila hlavu,“ uvedla paní Julie.

„Snacha mi zakázala vídat se s vnoučaty, protože jsem odmítla skákat, jak ona píská,“ stýská si čtenářka Blanka

Kdykoli si rodiče dětí usmysleli, paní Julie skákala, jak oni pískali. Vnoučata dokonce s manželem vzali v létě na dovolenou. „Máme vnoučata rádi, ale jsou to ještě malé děti a vyžadují spoustu práce. Jednomu je šest a druhému tři roky. A i když přijdou jen na pár hodin, je to vyčerpávající a cítím se velmi unavená. Přesto jsme je vzali na dovolenou, bereme si je pravidelně na víkendy,“ vysvětluje paní Julie.

Když vnoučata nepohlídáte, už je neuvidíte

Když babičce před svátky snacha oznámila, že jí dá děti na Silvestra, byla dost zaskočená. „Nepočítali jsme s tím. Navíc se mi nelíbilo, že mi to prostě řekla. Nezeptala se, zda vnoučata pohlídáme, zda máme čas. Prostě suše konstatovala, že nám je přiveze a hotovo. To mě naštvalo. Když jsem to odmítla s tím, že s dědečkem nebudeme týden doma, pohádaly jsme se,“ vypráví paní Julie. Snacha se urazila a řekla jí, že když děti nepohlídají na Silvestra, neuvidí je ani na Ježíška.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přestože to čtenářku vykolejilo, hodlala si tentokrát stát za svým a neuhnout. „Uvědomuji si, že za to tak trochu můžu já. Kdykoli mladí potřebovali hlídání, nikdy jsme je neodmítli. I když se nám to třeba nehodilo. Prostě jsme je zhýčkali,“ popisuje paní Julie. Když pochopila, že se snachou nebude žádná rozumná řeč, obrátila se na syna. „Je dobře, že drží s manželkou, ale v některých případech by se měl snažit obrousit hrany,“ podotkla čtenářka.

Tentokrát jsme hlídání odmítli

Snachu vytočilo, že prarodiče nepohlídají na Silvestra vnoučata, protože s manželem měli v plánu odjet na hory. „Prostě nám oznámila, že vnoučata nechá na Silvestra u nás a oni si pojedou odpočinout. Ne na jednu noc, ale na týden. Ani se nezeptala, zda máme čas. Babička s dědou prostě musí být po ruce kdykoli si zamane. Nemám ráda konflikty, ale tentokrát jsem řekla ne. Zuřila. Syn nic neříkal, jen zíral do prázdna,“ uvedla čtenářka.

Výlet, který si paní Julie s manželem zaplatili, nehodlala rušit. Snachu to ale ani trochu nezajímalo. „Vysvětlovala jsem jim, že nás nemůžou takhle postavit před hotovou věc. My jsme o takové plavbě dlouho snili. Když jsem jim řekla, aby se zeptali druhé babičky, urazili se. Prý s námi nemůžou počítat a na setkávání s vnoučaty můžeme zapomenout. To se mě dotklo,“ líčí paní Julie. Syn a snacha nakonec svůj pobyt na horách zrušili a budou slavit příchod nového roku doma.

iZdroj fotografie: iStock

Spory dospělých odnesou děti

Když paní Julie o situaci mluvila s matkou snachy, dala jí za pravdu. „Řekla mi, že má dceřiných nároků také plné zuby. Divila se, že jsem nestanovila žádné hranice a nechala se sebou tak dlouho manipulovat. Syn se u nás o svátcích zastavil sám. Uznal, že máme pravdu, ale nechce se s manželkou hádat. Jsem z toho smutná. Koneckonců nejde jen o nás dospělé, ale o ty dvě malé děti. Nechci, aby s ní byly na Silvestra a musely trpět kvůli tomu, že má blbou náladu,“ dodala čtenářka.

Co si myslíte o tom, že prarodiče odmítli vnoučata hlídat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Zobrazit další články