Proč moudří lidé ve stáří přestávají komunikovat s blízkými a rodinou?

Samota bývá u seniorů způsobena buď jako výsledek bezvýchodné situace, nebo se může jednat o možnost volby. Je však důležité poznat rozdíl a zvolit správný přístup.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přestože je osamocení a sociální izolace palčivým tématem, především pokud se bavíme o starších lidech, existují rovněž takoví, kteří si samotu vybrali záměrně. Souvisí to i s množstvím životních zkušeností a také nabytým sebevědomím. Někteří spíše ocení samotu a osobní prostor než neustále doprošování a prosazování svého názoru či životního postoje. Je důležité jejich rozhodnutí respektovat.

Osamocení senioři

U nás i ve světě je samota a sociální izolace seniorů problém, se kterým se snaží bojovat celá řada organizací. K sociální izolaci dochází nejčastěji po 75. roku života. Stárnoucí člověk může přestat být centrem své rodiny, mnoho mladých se přesouvá z vesnic do měst za prací. Dalším důvodem může být také odchod ze zaměstnání či smrt partnera. Jen ve Velké Británii žije v osamění přes více než 2 miliony seniorů a osamělost může mít za následek depresi či zhoršení fyzického i psychického stavu.

iZdroj fotografie: Pexels

Existuje velké množství iniciativ, které se snaží seniory začlenit znovu do společnosti. Ať už se jedná o mezigenerační programy, které motivují mladé lidi k tomu, aby trávili čas se seniory, či jiné. Důležité je především neztratit schopnost komunikovat s okolím, udržet si i technologickou zdatnost a nebát se požádat o pomoc. Iniciativa „Adopce seniorů“ vytváří tandem mladšího člověka se seniorem, který tak získá něco, co se za peníze nedá koupit – laskavost, zájem a pochopení.

Když je samota svobodným rozhodnutím

Existují také lidé, kteří si samotu zvolili dobrovolně. „Každý víkend jsem se scházel se svými přáteli a vídal se s rodinou,“ popisuje situaci oslovený senior. „Interakce s lidmi, kteří ale nerespektují můj osobní prostor, mě velmi vyčerpávala,“ vysvětluje svůj postoj. „Raději teď volím samotu, která mi dopřeje dostatek času věnovat se sám sobě a dále se vzdělávat,“ dodává. Množství životních zkušeností a a za ta léta nabyté sebevědomí tak může člověka přesvědčit o tom, že už nemá chuť se doprošovat.

iZdroj fotografie: Pexels

Každý člověk je jiný. Zatímco extroverty sociální interakce nabíjejí energií, introverti se budí s plnou baterií a každý kontakt s dalšími lidmi jim procenta baterie ubírá. Právě tito lidé ve stáří častěji volí samotu a klid před společností rodiny nebo spolubydlících v pečovatelském domě. S věkem člověk nabírá zkušenosti, v jejichž důsledku se mu také zvyšuje sebevědomí. Je si vědom vlastní hodnoty a sám si dokáže zvolit, co je pro něj dobré a co nikoliv.

Nezapomínejte na své blízké

I přesto, že v některých případech bývá samota dobrovolná, nezapomínejte na své blízké. Starší lidé si často také nechtějí říct o pomoc, protože jsou příliš hrdí a stále věří tomu, že se o sebe dokážou postarat. Snažte se se svými seniory trávit čas a navázat vztah založený na důvěře. Motivujte je ke zřízení internetového připojení, aby mohli i nadále zůstat ve spojení se světem a dozvědět se o novinkách i z jiného zdroje než jen z televizního vysílání.

iZdroj fotografie: Pexels

Kromě různých podpůrných programů existuje také řada univerzit třetího věku, kde se i lidé v pokročilejším věku mohou vzdělávat v tom, co je baví. Je rovněž důležité neztratit kontakt s okolím – pravidelným pohybem, ať už na krátkých procházkách do obchodu či do parku, posezením na lavičce s křížovkou či popovídáním s paní za přepážkou na poště bude člověk stále bystřit své smysly. Ujistěte se u svých blízkých, že je jejich samota svobodnou volbou, a ne pouze výsledkem zdánlivě bezvýchodné situace.

Jak často se se svými prarodiči či rodiči stýkáte vy?

Zdroj: Love What Matters

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Ocet má na zahradě 3 způsoby uplatnění: Proti plevelu, škůdcům i jako čistič
Události247.cz
Události247.cz
Konsolidační balíček dostává svou podobu, předčasný důchod bude zřejmě minulostí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Superpotravina med: Potravina plná vitamínů pomůže nejen na nachlazení
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Jaký je původ tajemného Čupakabry: Někteří zastávají teorii, že jde o výsledek mimozemského genetického inženýrství