Rodiče Karla nemají rádi jeho manželku, když zůstanou na Moravě, strhne se hádka. 4členná rodina proto každý rok na svátky odjíždí do zahraničí

Přestože miloval chvíle, které trávil s rodiči a sestrami, už s nimi na Vánoce nechce být. Klid a pohodu totiž vystřídaly hádky kvůli nepříjemným poznámkám na adresu jeho manželky.

i Zdroj fotografie: Richie Diesterheft from Santa Barbara, CA, USA/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
                   

Vztahy uvnitř rodin jsou křehké jako mechanismus hodinek. Stačí málo, v soukolí to začne skřípat a zadrhne se. Své o tom ví čtenář DámskéhoDeníku Karel V. z jižní Moravy. Od doby, co se oženil, má pocit, že si musí vybírat mezi rodinou a manželkou. „Vždycky jsem se těšil na Vánoce u našich, ale už toho mám plné zuby. Než se dokola dohadovat, raději jezdíme na svátky do ciziny. Alespoň konečně máme klid,“ napsal nám do redakce.

Dokud se neoženil, bylo všechno v pohodě

Pan Karel byl zvyklý trávit vánoční svátky se svými rodiči, prarodiči a sourozenci už od dětství. A tradice přetrvala, i když děti dospěly, odstěhovaly se a založily své rodiny. „Na Vánoce se vždycky jezdilo k našim na Moravu. Přijely tam moje sestry s rodinami a bylo to moc krásné. Maminka připravila perfektní štědrovečerní večeři, zpívali jsme koledy, rozdávali dárky. Během Štědrého dne a na Boží hod prostě nesměl nikdo zůstat sám,“ vypráví pan Karel.

Zatímco jeho dvě starší sestry se vdaly a měly děti, on byl svobodný. Když potkal svoji vyvolenou, zamilovali se a byla svatba. Jenže od té doby se atmosféra v rodině změnila. Vánoce u rodičů už nebyly pohodovou a klidnou oázou, ale spíš peklem. Jedna hádka střídala druhou. Problém byl v tom, že rodiče i sestry dávali najevo jeho ženě Evě, se kterou má dvě děti, že není jedna z nich. Zatímco celá rodina pana Karla pocházela z moravského venkova, jeho manželka byla křtěná Vltavou.

Nakonec mu došla s rodinou trpělivost

Hlavně sestry pana Karla svou švagrovou nemusely. „Nechápal jsem proč. Vždyť moje nejstarší sestra je stejně jako moje žena učitelka. Teoreticky toho mají tolik společného. Ale sestry do ní pořád jen vartovaly. Ať žena udělala cokoli, všechno jenom kritizovaly. A můj otec jakbysmet. Vadilo mu, že Eva nereaguje na jeho řeči o politice. Věděl, že má jiné smýšlení než on, ale pořád rýpal. Byl jsem na ni hrdý, že to ustála bez řečí,“ svěřil se pan Karel.

Muž a žena se dohadují iZdroj fotografie: Freepik

Jednou už mu ale došla trpělivost. Na štědrovečerní tabuli každá z rodin přispěla nějakou dobrotou. Eva udělala báječný bramborový salát a vánočku. Všichni si pochutnali a chválili obě jídla, dokud se domnívali, že je připravil Karel. Jakmile se dozvěděli, že to uvařila jeho žena, začali kritizovat. To už ale pan Karel nevydržel a došlápl si na ně. „Otec i máma mi na rovinu řekli, že Evu nemají rádi. Sestry zase tvrdily, že si můžu dovolit hezčí a lepší ženu. Zase jsme se pohádali,“ uvedl čtenář.

Rozhodli se, že na Vánoce odjedou do ciziny

Když se přiblížily další Vánoce, představa, že pojedou na Moravu, kde se zase strhne hádka, se panu Karlovi nelíbila. Zároveň nechtěl, aby se zase celá rodina strefovala do jeho ženy. I když zdárně předstírala, že si to nebere osobně, a neustále byla na všechny milá, věděl, že to nakonec pokaždé oplakala. „Tomu jsem ji prostě už nemohl vystavovat. Poprvé ve svém životě jsem nechtěl být na Štědrý den s rodiči a sestrami. Byli jsme u tchána s tchyní a bylo to v pohodě,“ vypráví pan Karel.

Jejich základní rodinné pravidlo bylo porušeno. Žena zavolala policii na své tchánovce

Před dalším Štědrým dnem pan Karel se ženou všem oznámili, že nepřijedou, protože budou trávit svátky v zahraničí. „Sestra mi vyčítala, že jsem sobec, a neopomněla poznamenat, že to byl nejspíš nápad mé ‚chytré‘ ženy. Nemělo smysl se s ní hádat,“ podotkl čtenář. V hotelu, kde se ubytovali, si manželé i jejich ratolesti užili krásnou štědrovečerní večeři. „Byl tam vánoční stromek, zpívaly se koledy. Nikdo nikoho neurážel, nikdo se nehádal o politice, nikdo neokřikoval děti. Od té doby každý rok na Vánoce odjíždíme a jsme opravdu šťastní,“ dodal pan Karel.

Jak a s kým budete trávit letošní vánoční svátky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články