Těchto 7 základních pravidel by měl dodržovat každý rodič, který se snaží přimět dítě k poslušnosti. Není totiž dobré, když člověk svému potomkovi vždy nakonec ustoupí.
Téměř každý rodič zažil tu samou scénu. Dítě se vzteká, zuří a postaví si hlavu, protože chce třeba v obchodě koupit hračku nebo pamlsek. Většina rodičů po domlouvání i výhružkách nakonec rozhodí rukama a prostě jim danou věc koupí. Výchovné pokusy nezabírají a čím více rodič tlačí na pilu, tím více s dítětem nehne. Pro zoufalé rodiče může být neposlušnost ratolestí tak moc frustrující, že hledají pomoc u odborníků.
Uplatňování výchovy není snadné
Univerzální a rychlý návod, jak přimět děti k poslušnosti a plnění úkolů, neexistuje. Uplatňovat doma kázeň může být pro rodiče i nepříjemné, ale je to zásadní prvek výchovy. Děti začínají uznávat, chápat a respektovat autoritu rodičů od 18 do 24 měsíců. Klíčové je, aby děti pochopily, že veškeré chování má své důsledky, a to jak negativní, tak pozitivní. Podívejte se na 7 tipů, jak si s výchovou poradit.
1) Dopřejte si oddechový čas
Využijte, řečeno sportovní terminologií, takzvané time-outy na to, abyste dítě potrestali za to, že vás neposlechlo. Ať se v klidu zamyslí nad tím, co provedlo. Nenechávejte ho ale o samotě, buďte v době, kdy má nad svým chováním přemýšlet, s ním. Musí pochopit své negativní chování, jaké to má důsledky, a jak by bylo správné se zachovat.
2) Příklady táhnou
Je velmi důležité, abyste dítěti usnadnili vnímání toho, jaké chování je správné. Toho docílíte tím, že jim půjdete příkladem. Pokud chcete, aby vaše dítě bylo hodnější, musíte být hodnější vy. Když nechcete vidět agresivitu dítěte vůči sourozenci, musíte i vy odstranit jakékoliv konfliktní jednání ze svého života k dětem, partnerovi, rodičům, přátelům.
3) Uznání je důležité
Uznáváním dobrého chování mu dodáváte na důležitosti. Děti pak nabydou dojmu, že to, co dělají dobře, je oceňováno. Budou mít tendenci se při dalších příležitostech chovat lépe. Dítě pochvalte a motivujte ho nějakou zábavnou formou. Můžete zavést bodový systém, nebo nechat dítě naplnit skleněnou nádobu malými kuličkami. Když je plná, může vybrat aktivitu pro celou rodinu.
4) Zeptejte se sami sebe
Pozorně vnímejte, zda příčinou neposlušného chování dítěte není nějaká špatná a nekomfortní situace, v níž se ocitlo. Může jít o banální věc jako třeba, zda je dítě najedené a odpočaté. Ale také o to, jestli nemá příliš stresující rozvrh a hodně aktivit, které složitě zvládá, případně zda se neděje něco v rodině, co dítěti způsobuje citovou nepohodu. Zamyslete se nad tím a vyřešte to.
5) Formulujte svá očekávání
Děti bývají někdy neposlušné, aniž by o tom věděly. Musíte jim jasně říct, jaká jsou vaše očekávání. Co je v pořádku, a co není. Pokud něco děti nedělají správně, měli byste jim vysvětlit správný přístup, a jaké negativní důsledky je čekají, pokud ho nebudou dodržovat. A naopak, co pozitivního vyplyne z toho, když zaujmou správný postoj. Možná vás zaskočí, jak to s dítětem, které ví, na čem je, půjde snadno.
6) Najděte si čas
Každý den by si rodič měl najít alespoň 20 minut, ve kterých se bude zcela věnovat dítěti. Během nich s ním buďte, když si hraje, nebo si hrajte s ním, komunikujte s ním, zajímejte se o něj i o to, co dělá. Jakmile si dítě hraje, bere to vážně. Proto byste se s ním o tom měli vážně bavit. Podělte se s ním i o své pocity ze hry.
7) Motivujte k samostatnosti
Když dítě plní povinnosti a úkoly, nedejte najevo, že na něj dohlížíte nebo ho kontrolujete. Naopak mu dejte pocítit, že si vážíte jeho snahy a má vaši důvěru. Povzbuzujte děti k lepším výkonům. Na druhou stranu jim ale řekněte, pokud nějaké příkazy neplní, že tak to nejde. Vysvětlete jim, proč je důležité, aby je udělaly. Například uklidit hračky, nebo uspořádat školní potřeby. Když to udělají, oceňte je.
Jaké výchovné metody používáte?