Oči jako dveře do duše. Prozradí toho více, než se může na první pohled zdát. Mohou varovat před velkým nebezpečím

Většinu času, kdy komunikujeme s lidmi okolo, využíváme tím, že se jím díváme do očí. Je to naprosto logické, jelikož signály, které očima vysílají, jsou pro výměnu informací zásadní.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Každý z nás určitě alespoň jednou v životě slyšel pořekadlo „Oči jsou oknem do duše“. Dnes si řekneme, proč je svým způsobem pravdivé. Oči jsou umístěny v nejsilnější ohniskové pozici na těle. Se zorničkami nelze manipulovat, ani je ovládat, a při konverzaci je nevhodné pozorovat jiné části těla kromě očí. Když se s někým setkáte poprvé, uděláte si mnoho úsudků právě na základě očí, i když si to ani nemusíte uvědomovat. 

Oční kontakt

Pro většinu lidí je normální udržovat během konverzace pravidelný oční kontakt. Většinou, pokud se někoho snažíte oklamat, se očnímu kontaktu skoro pořád vyhýbáte, jelikož se za to můžete nevědomky stydět. Nicméně přehnaný oční kontakt také není nejlepší volbou do konverzace. Bývá totiž považován za zastrašování, tudíž se kvůli vám bude druhá osoba cítit nepohodlně nebo příliš studovaná. Z toho samého důvodu se nemáte moc dlouho koukat do očí zvířatům, ty už by se mohly bránit i fyzicky. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Pláč

Snad po celém světě je pláč vyjádřením smutku a zármutku. Pláč ale závisí na prožití emocí, tudíž se neomezuje „jen“ na tuto mírně negativní emoci. Plakat můžeme štěstím, že jsme udělali maturitu, dojetím, že poprvé vidíme naše dítě, nebo se smějeme tak moc, až se rozpláčeme. Pokaždé, když něco silného prožíváme, to můžeme vyjádřit pláčem. Výraz „krokodýlí slzy“ je používán pro lidi, kteří pláčou úmyslně, aby získali pozornost.

Směr, kam se díváme

O tom, co si někdo myslí nebo co cítí, se toho ze směru očí moc nedozvíme. Jakmile se člověk zaměří na nějakou věc, většinou poznáme, zda se mu líbí nebo ne. Pokud se ale jen tak nepřítomně dívá do strany, myšlenky z toho moc vyčíst nejdou. Co ale můžeme zjistit je to, jestli se nám nepokouší lhát. Kouká se doleva? V tom případě se snaží vzpomínat, nebo si něco zapamatovat. Naopak pohled vpravo značí kreativnější myšlení, což indikuje snahu lhát.

iZdroj fotografie: Unsplash

Oční zornice

Nad našimi zornicemi nemáme absolutně žádnou kontrolu. Asi každý víme, že při větším světle máme zornici zúženou a při malém osvětlení se zornice rozšiřuje. Co jste ale možná nevěděli, je to, že když nás zajímá osoba, objekt či nějaké téma, naše zornice se rozšiřují. S tímto faktem přišel Eckhard Hess – schválně se na to zkuste někdy během konverzace zaměřit.

Zdroj: Psychologistworld

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články