Nevěra dokáže vztah zničit. Je vhodné říct pravdu, nebo ji zatajit?

V partnerském vztahu existují základní pilíře, díky kterým se udržuje mezi párem stabilita, klid a harmonie. Můžeme mezi ně zařadit hlavně lásku, oporu, přátelství, pocit sounáležitosti.

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Nejzákladnějším pilířem je však důvěra. Bez ní by vztah nemohl dobře fungovat. Pokud je ta narušena, může partnerství velice snadno skončit. A jestliže neskončí, pak se ztracená důvěra získává zpět velice těžko.

Ztracená důvěra v souvislosti s nevěrou

Důvěra mezi mužem a ženou může být narušena hlavně nevěrou. Názory na to, zda je nutné nevěru přiznávat, nebo ne, se ovšem liší. Americká odbornice na vztahy, terapeutka Megan Flemingová tvrdí, že je lepší nevěru partnerovi neříkat a spíš se zaměřit sám na sebe a na důvody, které vás k ní vedly. Jaké pohnutky nás tedy dle Megan vedou k tomu, říkat o nevěře pravdu a co to může způsobit?

iZdroj obrázku: Pixabay
Nevěra rozbije roky budovaný vztah
  • Přiznat se k nevěře nás obvykle nutí fakt, že jsme obtěžkáni svým špatným svědomím a máme silný pocit viny, tu však můžeme snadno pravdou přenést na partnera a vyvolat tak ještě horší situaci.
  • Vztah, kde je přiznaná nevěra ba i jen jednorázová může velice rychle ztroskotat, i když o něj velmi stojíte. Proto terapeutka radí, že pokud jste byli nevěrní pouze jednou, a ještě k tomu pod vlivem alkoholu, je lepší to zatajit a poučit se z vlastních chyb a neopakovat je.

Jaké důvody vedou k nevěře?

Situací, které mohou člověka dohnat k nevěře je mnoho. Jedním z důvodů, proč podvádějící odchází za milenkou, či milencem je potřeba ocenění, pochvaly, citu, něhy. Jestliže tohle partner nenachází doma, může dojít k ochlazení vztahu a nevěře. Dalšími důvody však mohou být i intimní potíže, dlouhodobá krize, hádky, neporozumění. Některé slabé povahy mohou dokonce podlehnout svým pudům i bez ohledu na jakékoliv potíže ve vztahu a prožít tak jednorázový sexuální akt pod vlivem alkoholu se zcela neznámým člověkem. Proto je budování láskyplného partnerství velice důležité. Jedině tak můžete mít vztah stabilní, pevný a bez hrozby nevěry.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Obnovit zničený vztah je těžké

Kdy je vhodné nevěru přiznat?

Pravdu je nejlepší říct, pokud je nevěra opakujícího se charakteru a podvádějící partner se buď zamiloval do své milenky, nebo milence a ve stávajícím vztahu nechce pokračovat. Pokud mezi milenci láska nevznikne, a přesto se stále scházejí, považuje se za férové o tom partnera informovat, aby měl i on šanci na šťastný život.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Vágnerová

Zobrazit další články